Elfogadta az új parlamenti választási törvényt a képviselőház
Elfogadta a képviselőház szerdán az új parlamenti választási törvényt, amelynek értelmében Románia – kisebb módosításokkal – visszatér a 2008 előtt alkalmazott megyei pártlistás, arányos választási rendszerhez. A szenátus által már korábban megszavazott jogszabály alapján a képviselőháznak várhatóan 330, a szenátusnak pedig 136 tagja lesz. A képviseleti norma szerint 73 ezer állampolgárra jut egy képviselő, és 168 ezer polgárra egy szenátor. Várhatóan 18 nemzeti kisebbség egy-egy képviselője jut kedvezményesen mandátumhoz, a külföldön szavazó román állampolgárok négy képviselőt és két szenátort küldenek a kétkamarás törvényhozásba a számukra megszervezendő 43. választókerületből. A külföldön állandó vagy ideiglenes lakcímmel rendelkező állampolgároknak a választás évében – április elsejétől kezdődően a választás dátumának kihirdetéséig – lehetőségük lesz arra, hogy előzetes regisztrációval jelezzék voksolási szándékukat. Ez a külföldi választási körök megszervezését, jobb területi eloszlását szolgálja. Akik nem regisztráltak, azok is leadhatják voksukat, de csak a külképviseleteken. A parlamenti küszöb ötszázalékos marad, a regionális pártok képviselethez jutását alternatív küszöb is könnyíti: azok az – országos szinten öt százalék alatt teljesítő – politikai alakulatok is bejutnak a parlamentbe, amelyek négy megyében megszerzik a voksok legalább 20 százalékát. A két pártból álló választási szövetségek számára a küszöb nyolcszázalékos, a három pártból álló koalícióké kilenc, míg a négy vagy több politikai alakulat összefogásával létrehozott választási szövetségnek az országos szinten leadott voksok tíz százalékát kell megszerezniük. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.25)
Kimozdul a holtpontról az elakadt ingatlan-kártérítések ügye
A kommunizmus idején államosított ingatlanokért járó, elakadt kártérítéseket próbálja kilendíteni a holtpontról egy frissen elfogadott sürgősségi rendelettel a kormány. A jogszabály a hiányos kártérítési dokumentációk esetében segíti a döntéshozatalt azzal, hogy a hiányzó információkat “vélelmezett” adatokkal pótoltja. A rendelet a kisebbségi közösségektől és egyházaktól államosított ingatlanok visszaszolgáltatását azzal mozdítaná elő, hogy az ezzel foglalkozó restitúciós különbizottság munkájába bevonja a megyei prefektusi hivatal, illetve a helyhatóság egy-egy képviselőjét. A kormányközlemény szerint a különbizottság előtt 10 600 elkobzott egyházi vagy közösségi ingatlan ügye vár elbírálásra: az ezekre vonatkozó restitúciós igényeket 2002 és 2006 között terjesztették be. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.25)
Változás az adórendszerben
Megszavazta tegnap a képviselőház a pénzügyi törvénykönyv módosítását, amelyben, több más fontos adóügyi intézkedéssel együtt, szerepel az áfa csökkentése is. A rendelet értelmében jövőre eltörlik a speciális építményekre kivetett adót és a 7 eurócentes üzemanyagadót is, továbbá 16 százalékról 5 százalékra csökken az osztalékadó. A jogszabály szerint a nyugdíjasok is rendelkezhetnek a saját jövedelemadójuk két százalékáról, a turisztikai rendeltetésű épületekre pedig a szezon lejártával 50 százalékkal kevesebb adó fizetendő. A nagycsaládoknak is kevesebb adót kell fizetniük, továbbá azon adófizetők, akik olyan személyeket tartanak el, akik jövedelme nem haladja meg a 300 lejt, jövedelemadójukból bizonyos összegeket leírhatnak. Ezentúl adókedvezményben részesülnek azok is, akiket 1950-1961 között katonai szolgálat ürügyén munkatáborokba vittek. Becslések szerint az adótörvénykönyvben szereplő intézkedések jövőre 12 milliárd lejes bevételkiesést okoznak az államnak. A legjelentősebb hatása az áfacsökkentésnek lesz, emellett az áruforgalmi adóból mintegy 9 milliárd lejjel kevesebb kerül az államkasszába. A jelenlegi 24 százalékos áfa az egyik legmagasabb Európában, januártól azonban Románia egyike lesz azoknak az európai államoknak, ahol a legkisebb áruforgalmi adót kell fizetni. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.25)
Ideiglenes elnök a PSD élén
A miniszterelnök döntése értelmében Rovana Plumb munkaügyi miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) Országos Tanácsának elnöke végzi el ideiglenesen Victor Ponta elnöki feladatait a párt élén – jelentette be Liviu Dragnea PSD-s képviselő, aki szerint így a miniszterelnök hiánya nem okoz fennakadásokat a koalíciós tárgyalások során. A térdszalagműtéten átesett Ponta – egészségi állapotára hivatkozva – hétvégén levélben kérte az államfőtől, hogy néhány hétig ruházza át Gabriel Oprea belügyminiszterre a kormányfői teendőket. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.25)