Az Európai Unió és Kanada aláírta a szabadkereskedelmi egyezményt
Aláírta tegnap a szabadkereskedelmi egyezményt az Európai Unió és Kanada, miután múlt csütörtökön sikerült megállapodni az eredetileg vonakodó Vallóniával. Az egyezményt eredetileg a csütörtöki EU-Kanada csúcstalálkozón írták volna alá, de Belgium Vallon Régiója megvétózta a döntést, mert úgy vélte, az egyezmény lehetőséget ad arra, hogy a nagyvállalatok kikezdjék az uniós és belga jogszabályi előírásokat, környezetvédelmi, egészségügyi, munkavédelmi, munkajogi normákat. A belga régiók között csütörtökön született megállapodás. Az egyezmény fokozatosan lép életbe, első lépésként a fontosabb vámilletékeket törlik el 2017 elején.Az egyezmény aláírása azt is jelenti, hogy a román állampolgárok vízum nélkül utazhatnak majd Kanadába. 2017. május 1-től Kanada azon román állampolgárok vízumkötelezettségét törli el, akik korábban már kaptak vízumot, december 1-től pedig minden román állampolgár vízummentesen utazhat Kanadába. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.31)
Sztrájkol az egészségügy
Általános sztrájk van ma a hazai kórházakban – a Sanitas szakszervezet tagjai meghatározatlan időre szüntették be a munkát. Marius Sepi, a szakszervezet alelnöke azt nyilatkozta, a betegek ellátását a kórházi dolgozók harmada oldja meg. A Sanitas több módosító javaslatot is benyújtott az egészségügyben dolgozók bérezését szabályozó sürgősségi kormányrendeletet illetően. Marius Sepi azt nyilatkozta, akkor hagyják abba a sztrájkot, hogyha ezek a módosítások átmennek a két ház munkaügyi és egészségügyi szakbizottságán, illetve a Képviselőház plenáris ülésén meg is szavazzák azokat. A Sanitas szakszervezet követelései főleg a műszaki személyzet béremelésére vonatkoznak. Az irodai személyzet, az egészségügyi igazgatóságok alkalmazottai, a tanügyben és a szociális ellátásban alkalmazott egészségügyi dolgozók nem részesültek a 20-as és a 43 -as sürgősségi kormányrendeletek által biztosított béremelésekben. A fővárosi Floreasca Kórház előtt ma néhány tucat szakszervezeti tag tüntetett, akik elmondták, nem elég az, hogyha csak az orvosok és asszisztensek fizetését emelik, a kórházi kisegítő személyzet nevetségesen alacsony fizetésért dolgozik, márpedig az ő munkájuk nélkül a teljes rendszer nem működhet jól. A krónikus betegségekben szenvedők egyesületeit tömörítő szervezet bejelentette, hogy támogatja a a kórházi dolgozók célkitűzéseit és az ezért indított sztrájkot is. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.31)
Traian Băsescu: Öt-hét év múlva egyesülhet Románia és a Moldovai Köztársaság
Tíz év alatt 3-ról 30 százalékra nőtt a Moldovai Köztársaságban a Romániával való egyesülést támogatók aránya Traian Băsescu volt államfő szerint, aki nem tartja kizártnak, hogy 5-7 év múlva népszavazást lehetne kiírni két országban az egyesüléséről, aminek eredményét akkor jó eséllyel a bukaresti és chişinău-i parlament is ratifikálna.” 2005-ben a Moldovai Köztársaságban 3 százalékot tett ki az egyesüléspártiak tábora. Amikor az okokat kerestük, akkor tudtam meg, hogy csupán 100 ösztöndíjat biztosítottuk a Pruton túli fiatalok számára és a honosítási eljárás során sem élveztek semmilyen előnyöket a – teszem azt – szíriaiakhoz vagy irakiakhoz képest” – mondta Traian Băsescu volt államfő vasárnap este egy kereskedelmi televízióban. „Nem látom annak esélyét, hogy az egyesülés 2018-ban, a Nagy Egyesülés 100. évfordulóján megvalósuljon, de nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy 5-7 év múlva, amikor olyan körülmények állnak elő, hogy erről népszavazást lehet majd kiírni. Száz évvel ezelőtt a parlamentek szavazták meg, és most ki kell várnunk, hogy egyesüléspárti Románia-barát többség kerüljön hatalomra Chişinăuban” – fogalmazott Băsescu. A volt államfő egy olyan közvéleménykutatásról is beszélt, amely szerint a moldovaiak fele már most támogatná a Romániával való egyesülést, ha a bérek és nyugdíjak az itteni színtre emelkednének. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.31)
Földrengés volt Vráncsában
A Richter-skála szerinti 4,1 fokos földrengés volt hétfőn 13 óra 59 perckor Vráncsában – tájékoztat az Országos Földfizikai Intézet (INFP). A rengés központja 100 kilométerrel volt a földfelszín alatt. Szeptember 24-én hajnalban ugyancsak ebben a térségben egy Richter-skála szerinti 5,3 fokos földrengés volt. 2015-ben a legerősebb földrengés, egy Richter-skála szerinti 4,9 fokos, március 29-én volt, Buzău térségében. Az INFP adatai szerint, az utóbbi évek legintenzívebb földmozgását 2014. november 22-én mérték, ez a Richter-skála szerint 5,7 fokos volt, és Bukarestben is érezni lehetett. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.31)
Ma van a Fekete-tenger nemzetközi napja
Húsz évvel ezelőtt, 1996-ban a hat szomszédos ország környezetvédelmi miniszterei aláírták a Fekete-tenger védelmére és rendben tartására vonatkozó akciótervet. A hat ország Románia, Bulgária, az Orosz Föderáció, Grúzia, Törökország és Ukrajna – 1996 óta pedig október 31-én ünnepeljük a Fekete-tenger nemzetközi napját. Ez alkalomból például a Grigore Antipa tengerbiológiai kutatóintézetben bemutatják azokat a tudományos projekteket, ezek eredményeit, vagy éppenséggel a problémákat, jövőbeni terveket amelyek a Fekete-tengerre és a Duna-Deltára vonatkoznak. A Mircea iskola-hajón ma kerekasztal megbeszélésekre kerül sor, itt többek között a tenger halállománya és ennek állapota, a partvidék leromlása, ennek okai és a lehetséges mentési akciók, a romániai hajózás aktuális kérdései. kerülnek szóba. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.31)