Visszaéléseket talált a forradalmár-igazolványokat ellenörző testület
A miniszterelnök ellenörző testülete jelentést dolgozott ki a Forradalmárok ügyeiért felelős Államtitkárság tevékenységéről. A jelentés szerint az intézmény informatizált adatbázisához már nem lehet hozzáférni, mivel, egyszerűen, nem működik. A jelentés arra is kitér, hogy egyes esetekben a forradalmárokat megillető jogokban olyan személyek részesültek, akik 1989-ben alig voltak öt évesek. A szabálytalanságok között szerepel a hamis személyi számok alatt bejegyzett forradalmárok neve, valamint a forradalomban megsebesült harcos minőség mártirrá, hőssé való módositása, például, olyan személy esetében, aki 15 évesen a forradalom után húnyt el, igy nem lehetett részese az 1989-es eseményeknek. A jelentést a miniszterelnök, a Román Nemzeti Levéltár és a Forradalmárok ügyeiért felelős Államtitkárság elé terjesztették. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.22)
A többéves finanszirozási források felkutatásáról értekeztek Bukarestben
Románia gazdasági növekedését, fejlődését szolgáló fontosabb területek többéves finanszirozását szavatoló megoldások felkutatását elemezték azon a keddi, bukaresti konferencián, amelyet a „Tartós fejlesztés. Románia 2025 távlatában” elnevezésű fórum és a Román Akadémia Gazdasági Intézete szervezett, s amelyre meghivtak vezető politikusokat, polgármestereket és nagyköveteket is, nyilatkozta a román közszolgálati rádió tudósitójának a fórum ügyvezető elnöke. Neculae Pandele egyben megjegyezte, hogy a konferencián „konkrétan, pontokba foglalva vitatták meg a plusz jólétet biztositó nagyobb projekteket”. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.22)
A dohánytermékek jövedéki adójának növelése leszorithatja a dohányzást
A dohánytermékek jövedéki adójának a jelenlegi 60%-ról 70%-ra való növelése nyomán valószinüleg több mint 400 ezer dohányos mond le majd e szokásról és több mint 170 ezer fiatal nem fog hozzá cigarettázni, ez derült ki az amerikai, valamint a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem szakértői által készitett legutóbbi jelentésből. A jelentés szerint Romániában mintegy öt millióra tehető a dohányosok száma, mig a fiatalok az első cigarettára már a 18 éves kor betöltése előtt rágyújtanak. Szabó Árpád, az egyetem rektora, a tanulmány egyik kezdeményezője elmondta: „A jelentés szerint a jövedéki adó növelése nyomán, a dijakból behajtott költségvetési jövedelem 1,3 miliárd lejjel növekszik, amit dohányzás- megelőzésre kell forditani”. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.22)
Elpazarolt pénz, elvesztegetett idő – ez az eredménye jó néhány, értelmetlenül végzett kivitelezhetőségi tanulmánynak
Az állami költségvetésből több, mint 18 millió lejt költöttek a soha fel nem használt, jó néhány kivitelezhetőségi tanulmányra. Ez derült ki a miniszterelnök ellenörző testülete által négy minisztériumban végzett ellenörzés nyomán. Konkrétan, a 2011 január 1-e és 2016 június 30-a között az energiaügyi-, a szállitásügyi-, a távközlési- és a gazdasági minisztérium által rendelt kivitelezhetőségi tanulmányokról van szó. Az emlitett időszakban a négy minisztérium 92 tanulmány elvégzésére kötött szerződést, ami csaknem 93 millió lejbe került, s ezt teljes egészében az állami költségvetésből finanszirozták. A 92 tanulmány közül 72 fejeztek be, de ezekből is mindössze 46 használtak fel. Az ellenörző testület jelentése szerint 29 tanulmány papiron marad, de ezek is több, mint 18 millió lejbe kerültek. Az emlitett minisztériumok közül a legtöbb, fel nem használt tanulmányt – 18-at – a szállitási tárca, illetve a szaktárca alárendelésében levő cégek rendelték- teljesen értelmetlenül, s ezáltal, természetesen, a legtöbb pénzt pazarolva el. A gazdasági minisztérium a maga részéről több, mint fél millió lejt fizetett hét olyan projektre, amit soha nem ültetett gyakorlatba. A jelentés szerint, a kivitelezhetőségi tanulmányra, szerződés alapján, a legnagyobb összeget egy felsőbányai (Máramaros megye) vállalat hajtotta be, amely 29 alkalmazottat fogalalkoztat.
(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.22)