Az Európa Tanács határozatot fogadott el a közszolgálati médiaintézményekre vonatkozóan
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése szerdán határozatot fogadott el, amelyben az uniós tagállamok kormányaitól a közszolgálati médiaintézmények függetlenségének szavatolását kéri. A határozat utal arra is, hogy a kormányok semmiképp nem avatkozhatnak be a közszolgálati médiaintézmények műsorszerkesztési politikájába. Az Európa Tanács kihangsúlyozta a média létfontosságú szerepét a demokráciában. Másrészt, Klaus Iohannis államfő ugyancsak Strasbourgban sikra szállt a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartásáért és aggodalmának adott hangot a szélsőséges nézetek és előitéletek elterjedése miatt. Ez alkalommal Klaus Iohannis közölte, hogy áprilisben, Bukarestben nemzetközi konferenciát szerveznek a Velencei Bizottság közreműködésével, amelyen megvitatják a többség és az ellenzék szerepét egy demokratikus társadalomban. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 26.01)
A Román Rádiótársaság közleménye
A román médiában terjesztett információkkal kapcsolatosan, melyek szerint a Román Rádiótársaság 98%-al nagyobb finanszirozásba részesül az idei állami költségvetésből a tavalyi költségvetéshez képest, e közszolgálati médiaintézet közleményében leszögezi, hogy az idei költségvetés-tervezetből kiutalt 383 millió lej az utóbbi három évi költségvetés átlag értéke alatt van, amikoris az évi költségvetés több, mint 400 millió lej volt. „Nem először fordul elő, hogy a román közszolgálati rádió alaptalan vádolásokkal, a valósággal teljes ellentétben álló információkkal szembesül. Megdöbbenésünknek és egyben aggodalmunknak adunk hangot, hogy a média ellenőrizetlen információkat közölt a Román Rádiótársaságra vonatkozóan”, hangzik a közleményben. A Román Rádiótársaság Igazgatótanácsa ismételten kifejezésre jutatta együttműködési készségét e közszolgálati intézmény tevékenységével kapcsolatos pontos, konkrét infomációk szolgáltatása terén. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 26.01)
Reagálások az Európai Bizottság MCV-jelentésére
A bukaresti hatóságok az Együttműködési és Ellenörzési Mechanizmus (MCV) keretében kifejtett együttműködés befejezését szorgalmazzák. Mint ismeretes Romániát és Bulgáriát 2007 január 1-től – e két ország uniós csatlakozásától – monitorizálja az Európai Bizottság az igazságszolgáltatás terén. A román kormány közölte, hogy továbbra is szemelőtt tartja a legutóbbi EB-jelentésbe foglalt ajánlásokat, illetve a Nemzeti Korrupcióellenes Stratágia keretében kijelölt akciókat. Ana Birchall európai ügyekért felelős tárcanélküli miniszter kijelentette, hogy a kormány továbbra is együttműködik az EB képviselőivel „a Románia által tett előrelépéseket nem épp pontosan tükröző egyes ajánlatok általános jellegének leszoritása érdekében”. Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök elégedetlenségének adott hangot Románia további megfigyelése miatt, noha a jelentés kiemeli, hogy a korrupció elleni küzdelemben Románia visszafordithatatlan eredményeket ért el. Nicuşor Dan, a Mentsük meg Romániát Szövetség elmarasztalta a szenátus elnöke álláspontját. Raluca Turcan ideiglenes liberális vezető pedig egyik közösségi oldalon úgy vélte, hogy Románia monitorizálását már rég megszüntették volna, ha a „PSD és az ALDE tartózkodna az igazságszolgáltatás aláaknázásától”. Megjegyzendő, hogy Románia számára azért is fontos az MCV lezárása, mert több uniós tagország ettől tette függővé felvételét a schengeni térségbe. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 26.01)
„Az idei költségvetési kiutalásokkor szemelőtt tartjuk Románia NATO-tagként tett vállalásait”
Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök szerint a megkegyelmezésre és a büntető törvénykönyv módositására vonatkozó két sürgösségi kormányrendelet-tervezet miatt keletkezett feszültség egy hatalmas félretájékoztató kampány következménye. A román közszolgálati rádió meghivottjaként, Călin Popescu Tăriceanu elmondta: Semmi oka nincs úgy gondolni, hogy a közvitára bocsátott rendelet-tervezeteket nem fogadja el a kormány. Az idei költségvetés-tevezettel kapcsolatosan tájékoztatott, hogy szerdán tárgyalt a képviselőház elnökével és abban állapodtak meg, hogy felggyorsitott munkaprogram keretében biztositanak egy minimális lehetőséget az esetleges módositójavaslatok benyújtására. Mint hozzáfűzte, a idei költségvetési kiutalásokkor szemelőtt tartják Románia NATO-tagként tett vállalásait, s következésképpen 2%-ot utalnak ki a GDP-ből a védelmi minisztériumnak. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 26.01)
Spontán sztrájkot tartottak a bukaresti Táblabiróság törvényszéki jegyzői
Csütörtökön letette a munkát a bukaresti Táblabiróság mintegy 150 törvényszéki jegyzője, ezáltal tiltakozva az igazságszolgáltatás terén uralkodó bérezési méltánytlanság miatt. Ştefania Teleman, a Projust szakszervezeti szövetség elnöke a román közszolgálati rádió tudósitójának elmondta, hogy a tiltakozás két órás volt és több biróságon tartottak spontán sztrájkot, mind a fővárosban, mind az országban. Az alkalmazottak elégedetlenek, mivel az idei költségvetés nem irányoz elő számukra differenciált bérezést, amint erről az alkotmánybiróság döntött. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 26.01)