Nyilvános vita alá bocsátják azt a törvénytervezetet, amelyet az alkotmánybiróság döntéséhez hiven az igazságügyi minisztérium dolgozott ki a bűntető törvénykönyvek módositára. Mint Sorin Grindeanu miniszterelnök mondotta, e törvénytervezetről tárgyalt Tudorel Toader igazságügyi miniszterrel, aki korábban azt nyilatkozta, hogy e jogszabályt módositó tervezet „pontosan meghatározza a szolgálati visszaélés bűncselekménynek a fogalmát, amint ezt az alkotmánybiróság kérte”. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.06)
Csökkennek az ANL-lakások bérleti dijai
Az Országos Lakásügynökség (ANL) tulajdonában lévő lakások bérlői a jövőben alacsonyabb bérleti dijakat fizetnek jövedelmük, a lakóépület megépitésének éve és rangbesorolása függvényében. Mint Sevil Shhaideh miniszterelnök-helyettes, regionális fejlődéséért felelős miniszter elmondta, a bérleti dijak csökkentésével a kisjövedelmű lakók szociális védelmének biztositása volt a cél. „Az ANL-lakások első sorban a fiatalok és a kisjövedelmű emberek megsegitésére épültek és ezzel a szándékkal javasoljuk e sürgösségi rendeletet”, fűzte hozzá Sevil Shhaideh. A kormány ugyanakkor úgy döntött, hogy alapokat utal ki az ökológiai állattenyésztéssel foglalkozó gazdáknak és tejtermelőknek. Ezenkivül több mint 700 család, valamint egyedülálló személyek, akik tűzvész vagy áradások nyomán megkárosultak, illetve súlyos egészségügyi problémákkal küzdenek, mintegy két millió lej sürgösségi segélynyújtásban részesülnek. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.06)
A Legfelsőbb Birói Tanács is „fellapozná” az egységes bértörvény tervezetét
A Legfelsőbb Birói Tanács (CSM) tagjai azt kérték a kormánytól, hogy velük is egyeztessék az egységes bértörvény tervezetét, amelyet a kormánykoalició törvényjavaslataként szavaznak majd meg a parlamentben. A CSM tagjai elégedetlenségüknek adtak hangot, mivel nem hivták meg konzultációra e törvény ügyében és Tudorel Toader igzságügyi miniszter segitségét kérték, hogy hozzáférhessenek és tanulmányozhassák az egységes bértörvény tervezetét. A CSM csütörtöki plénumána Gabriela Baltag biró megjegyezte, hogy a konzultáció hiányában nem tudnak hozzá szólni e dokumentumhoz, mivel nem ismerik a tartalmát. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.06)
A Romániában élő török állampolgárok is szavazhatnak a törökországi népszavazás alkalmával
A Romániában élő török állampolgárok csütörtöktől vasárnapig, Törökország bukaresti nagykövetségén és a konstancai konzulátoson kialakitott szavazó körzetben adhatják le szavazataikat Törökország alkotmányának módositásáról. Törökország Legfelsőbb Választási Tanácsa szerint, Romániában több mint 6.300 bejegyzett török szavazó él. Az alkotmány módositásával az ankarai hatóságok átútalnák az államfőnek azon előjogok egyrészét, amellyel mostanig a parlament rendelkezett. Igy, az államfőnek joga lesz sürgösségi állapotot elrendelni, feloszlatni a parlamentet, meneszteni vagy kinevezni a minisztereket vagy más magas rangú tiszstégvielőket. Az alkotmánymódositás nyomán Recep Tayyip Erdogan 2029-ig tervez hatalmon maradni, nyilatkozták az ellenzékiek, akik nem értenek egyet az alkotmány módositásával. (RADOR HIRÜGZNÖKSÉG – 04.06)
A román szenátus és a Velencei Bizottság elnöke a jogállamról tárgyalt
Călin Popescu Tăriceanu, a román szenátus elnöke és Gianni Buquiccio, a Velencei Bizottság elnöke csütörtökön a jogállamról és az alkotmányos rendről tárgyalt. Călin Popescu Tăriceanu szerint a sürgösségi kormányrendeletek kibocsátása negativ hatással van a parlament szerepére. Mint hozzáfűzte, a megbeszéléseken nem volt szó a 13. számú kormányrendeletről.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.06)