Elhalasztották az egységes bértörvény parlament elé terjesztését
Romániából a legtöbb határsértő Magyarországra próbál átszökni
Szerbiából érkezik a legtöbb határsértő Romániába, azok közül pedig, akik illegálisan próbálják elhagyni az országot, a legtöbben Magyarországra próbálnak átszökni – közölte az MTI-vel hétfőn Alexandra Popescu főfelügyelő, a román határrendészet szóvivője. Romániában az első negyedévben 569 határsértőt fogtak el a hatóságok: közülük 420-an illegálisan jöttek be az országba, 149-en pedig illegálisan próbáltak kijutni Romániából – derül ki abból a kimutatásból, amelyet az MTI érdeklődésére állított össze a román határrendészet. Az elfogott határsértők mintegy fele, 280 ember iraki, 147 szíriai, 72 pakisztáni, 49 afganisztáni, 30 iráni. Tavaly egész évben 1624 határsértőt tartóztattak fel a román hatóságok (1075 illegálisan belépőt, 549 távozni próbálót). Bár a határrendészet nem erősítette meg, hogy nőtt a migrációs nyomás az ország határain, az intézmény honlapján szereplő adatokból kiderül, hogy az utóbbi egy hónapban jelentősen nőtt a határsértők száma. Áprilisban eddig 328 Szerbiából érkezett határsértő elfogásáról számolt be a román határrendészet, vagyis az utóbbi tíz nap alatt naponta feltartóztatott illegális bevándorlók száma meghétszereződött az első negyedév napi átlagához képest. A határrendészet az MTI-nek küldött válaszában közölte: nagy figyelmet fordít az illegális migrációra. Az ország délnyugati határvidékének védelmét megerősítették más térségekből érkezett határrendészekkel, éjjel-nappal hőérzékelő kamerákkal figyelik a határt, csendőri és rendőri alakulatokat is bevontak a folyamatos járőrözésbe. A legtöbb határsértőt a Krassó-Szörény megyei Néranádas (Năidaş), illetve a Temes megyei Temesmóra (Moraviţa) és Nagyszentmiklós (Sânnicolau Mare) térségében fogták el, valamennyiük ellen illegális határátlépésért indítottak eljárást, átadván az ügyüket a területileg illetékes ügyészségnek. Tavaly a román határrendészet 65 embercsempészési ügyben is bűnvádi eljárást kezdeményezett, 2015-ben pedig 94 ilyen ügyet adott át a vádhatóságnak. A Bulgáriából érkező határsértőket azonnal átadják a bolgár határőröknek a két ország közötti megállapodás értelmében. Amikor Szerbiából érkeznek határsértők, a határrendészet értesíti a szerb hatóságokat, hogy a két ország közötti visszafogadási egyezmény alapján vissza akarják küldeni a migránsokat Szerbiába, a kérelem elbírálásáig pedig a határsértőket a román bevándorlási hivatal veszi át. Azokat a migránsokat, akik menedéket kérnek Romániától, szintén a bevándorlási hivatal helyezi el az általa működtetett befogadási központokban ügyük elbírálásáig. A román határrendészet szinte kizárólag olyan, Nyugat-Európába igyekvő határsértőket fog el a magyar határon, akiket menedékkérőkként vett nyilvántartásba a román bevándorlási hivatal – derül ki a hivatal honlapján közzétett adatokból. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.10)
Csaknem tíz százalékkal nőtt az első két hónapban a román export
Az első két hónapban 9,2 százalékkal nőtt a román export, ennek ellenére a külkereskedelmi mérleg hiánya 26 százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest – derült ki a román országos statisztikai intézet (INS) hétfői közléséből. A behozatal továbbra is gyorsabb ütemben nő, mint a kivitel, hiszen az import 10,9 százalékkal nőtt. Románia 9,749 milliárd euró értékben exportált január-februárban, miközben az import értéke meghaladta a 11 milliárd eurót. A külkereskedelmi mérleg hiánya 1,259 milliárd euró volt, ami 26 százalékkal, 267,5 millió euróval haladta meg a tavalyi év első két hónapjában jegyzett hiányt. Februárban az export 5,4 százalékkal, az import 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Románia tavaly 5,1 százalékkal többet, 57,385 milliárd euró értékben exportált az előző évinél, az import ugyanakkor 7 százalékkal bővült, elérte a 67,342 milliárd eurót. Románia külkereskedelmének háromnegyedét európai uniós tagállamokkal bonyolítja le.
Áprilisban két nappal hamarabb kézbesítik a nyugdíjakat
Az Országos Nyugdíjpénztár közleménye szerint április folyamán két nappal korábban kézbesítik a nyugalmazott személyek nyugdíját. „A húsvéti ünnepek közeledtével segíteni szeretnénk a nyugdíjazott személyeken, az Országos Nyugdíjpénztár és a Román Posta is hajlandóságát fejezte ki, hogy két nappal hamarabb kézbesítsék a nyugdíjakat.” – írják. Így április 12-26 között kézbesítik a nyugalmazott személyek lakhelyén a nyugdíjakat, akiket nem találnak otthon, április 27-éig vehetik át a postán az időskori juttatásukat. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.10)
Eltérő minőségű élelmiszerek: csak egy franciaországi méz nem felelt meg az előírásoknak
Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság és az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársaiból álló bizottság vizsgálta ki, hogy Romániában is fennáll-e az eltérő minőségű élelmiszerek problémája. A bizottság egyetlen termék, egy Franciaországból származó méz minőségében talált kivetnivalót a megvizsgált termékek közül. A mezőgazdasági minisztérium által létesített bizottságnak volt a feladata kideríteni, hogy van-e példa Romániában is arra, amit eddig Magyarország, Csehország és Szlovákia jelzett, vagyis hogy a nemzetközi cégek eltérő összetételű és minőségű élelmiszertermékekkel látják el nyugat- illetve kelet-európai üzleteiket. Az ellenőrzések során márciusban 11 hipermarketben forgalmazott élelmiszereket vizsgáltak meg. Összesen 175 mintát vettek, 46-ot húsokból és hústermékekből, 16-ot halakból és haltermékekből, 46-ot tejből és tejtermékekből, 52-t gyümölcsökből és zöldségekből, 11-et mézekből és 4-et paradicsomszószokból. A megvizsgált termékek közül egyetlen élelmiszerfajta, egy Franciaországból származó méz nem felelt meg a minőségi előírásoknak, ennek a megengedettnél 50%-kal nagyobb volt egyik enzimatikus koefficiense. A méznek ez a sajátsága nem okoz közvetlen kárt a fogyasztó egészségében, csak a termék minőségének romlását jelzi. Geronimo Răducu, az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság elnöke hétfőn úgy nyilatkozott, a szóban forgó, 500 grammos kiszerelésű mézből 108-at visszavontak, 288-at viszont már eladtak belőlük. Az összes többi élelmiszerminta megfelelt az előírásoknak, és nyomon követhető volt a termék – derül ki az ellenőrző bizottság jelentéséből. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 04.10)