Viorica Dăncilă az EU brexit-főtárgyalójával találkozott
Viorica Dăncilă miniszterelnök kedden a Victoria palotában megbeszélést folytatott a Romániában hivatalos látogatáson tartózkodó Michael Barnierrel, az Európai Bizottság brexit-főtárgyalójával. „Románia érdeke, hogy az Európai Unió és Nagy-Britannia közeli kapcsolatot ápoljon a brit EU-tagság megszűnése után is, valamint az, hogy a Egyesült Királyságban élő román állampolgárok tovább dolgozhassanak és tanulhassanak a mostanig érvényes körülmények között”, mondotta Viorica Dăncilă a megbeszélésen. A miniszterelnök imételten megerősitette: fontos, hogy a 27 EU-tagország továbbra is egységes maradjon a brexit-tárgyalásokban megállapitott alapelvek mellett. A két hivatalosság közötti párbeszéd arról tanuskodott, hogy a román hatóságok és a Michel Barnier által vezetett struktúra jó együttműködési kapcsolatot ápol az Európai Unió Tanácsa soros elnökségének Románia általi átvételének távlatában. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.02)
Klaus Iohannis: Románia szoros együttműködésre törekszik Nagy-Britanniával a Brexit után is
Románia szoros együttműködésre törekszik Nagy-Britanniával ez utóbbinak az Európai Unióból való kiválása után is azokon a területeken, amelyeken a két országot közös érdekek fűzik össze – jelentette ki kedden Klaus Iohannis elnök. Iohannis hivatalában fogadta Michel Barnier-t, az Európai Unió Nagy-Britannia uniós kiválása (Brexit) ügyében eljáró főtárgyalóját, aki – a jövő év első felében az EU soros elnökségét betöltő – Románia vezetőivel találkozott. A román elnöki hivatal által kiadott közlemény szerint Iohannis nyomatékosította annak fontosságát, hogy az EU 27 tagállama egységes álláspontot képviseljen Nagy-Britanniának az unióból való kiválásáról folytatott egyeztetések során, ez ugyanis alapvető feltétele a Brexit-folyamat hatékony kezelésének. Románia „kiszámítható és rendezett” Brexitben érdekelt, hogy az EU és Nagy-Britannia továbbra is szorosan együttműködhessen egymással. Az EU főtárgyalója hangsúlyozta, hogy Romániának az EU soros elnökeként fontos szerepe lesz a jövő év első felében abban, hogy olyan intézményes keretet biztosítson, amely lehetővé teszi Nagy-Britannia rendezett kivonulását az unióból. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.02)
Románia volt a téma az Európai Parlament LIBE-bizottságában
Hétfő este, Strasbourgban Románia helyzetét elemezték az Európai Parlament Állampolgári, Jogi, Bel-és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) ülésén. E rendkivüli ülésre azt megelőzően került sor, hogy az Európai Parlament szerdai ülésén megvizsgálják az augusztus 10-i kormányellenes tiltakozáson történteket és a román jogállamiság helyzetét. A hétfői vitán Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke arra figyelmezetett, hogy az igazságügyi törvények jelenlegi módositásai negativan befolyásolják az igazságügyi rendszer egészét és a korrupció elleni küzdelmet. „E törvénymódositásokat, valamint ezek harmonizálást az európai törvénykezéssel nagy figyelemmel vizsgáljuk meg és amennyiben arra a konklúzióra jutunk, hogy Románia megszegte a szabályokat, az Európai Bizottság meghozza a szükséges intézkedéseket”, hangsúlyozta Timmermans, hozzáfűzve: „Felhivást intézünk a román kormányhoz, hogy térjen vissza a jó útra a reformok gyakorlatba ültetése szempontjából, azaz vegye figyelembe a 2017-es MCV-jelentésben megfogalmazott ajánlásainakat, valamint a Velencei Bizottság és a GRECO ajánlásait”.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.02)
Zárolták Elena Udrea vagyonát
A bukaresti itélőtábla zárolta Elena Udrea volt turisztikai miniszter ingó és ingatlan vagyonát, melynek értéke 4,7 millió euróra tehető. A döntést azon ügyben hozta meg az itélőtábla, amelyben az Országos Korrucióellenes Ügyészség (DNA) befolyással való üzérkedés és pénzmosás miatt emelt vádat Elena Udrea ellen. Ugyanebben az ügyben Dan Andronic újságiró ellen hamis tanuvallomás miatt emeltek vádat. A biróság döntése nem végleges és megtámadható. Mint ismeretes Elena Udreat a Bute-gála ügyben jogerősen hat év szabadságvesztésre itélték, vesztegetés és hivatali visszaélés miatt. A volt turisztikai miniszter jelenleg Costa Ricán tartózkodik. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.02)
Román-szlovák konzorcium fejezheti be az A3-as autópálya román-magyar határig érő szakaszát
Román-szlovák konzorcium fejezheti be az A3-as, észak-erdélyi autópálya román-magyar határig érő 33,9 kilométeres szakaszát – közölte kedden a Bihar megyei prefektusi hivatal. A közlemény szerint a romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) a Bors-Bihar, valamint a Bihar-Bisztraterebes szakaszok befejezésére kiírt pályázatán nyertes Trameco SA, Vahostav SK, Drumuri Bihor SA, Drum Asfalt Srl, valamint az East Water Drillings SL társaságok által alkotott konzorcium végezheti el a munkálatokat. A konzorciumnak kell elkészíteni a kivitelezési terveket és befejezni azokat a munkálatokat, amelyeket az amerikai Bechtel kezdett el 14 évvel ezelőtt. A két szakasz befejezése áfa nélkül 98 millió euróba kerül, a munkálatokat az állami költségvetésből finanszírozzák. A határhoz legközelebb eső Bors-Bihar szakaszt 19 hónap alatt, a Bihar-Bisztraterebes szakaszt 24 hónap alatt kell befejezni. A nyertes konzorcium tízéves garanciát vállalt a munkálatokra. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.02)