Klaus Iohannis államfő visszaküldi a parlamentnek az idei költségvetési törvénytervezetet
Klaus Iohannis államfő nem hirdeti ki az idei költségvetési törvénytervezetet és kiigazitás végett visszaküldi a parlamentnek. Az államfő egyben meggyőződésének adott hangot, hogy „a 2019-es költségvetés hamis adatokra és olyan összegekre épül, amellyel a kormány nem rendelkezik, és csakis a politikai érdekeket szolgálja”. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 03.06)
Viorica Dăncilă minizterelnök Brüsszelbe utazott
Viorica Dancilă miniszterelnök szerdán és csütörtökön Brüsszelben tartózkodik, ahol az Európai Unió intézményeinek képviselőivel folytat megbeszéléseket. Ez alkalommal részt vesz két rendezvényen is, amelyeken az esélyegyenlőségről, illetve a nők jogairól értekeznek. Látogatásának első napján a miniszterelnök Frans Timmermans-al, az Európai Bizottság alelnökével találkozik, akivel megvitatja a román igazságügyi törvények legutóbbi módositásait. Viorica Dăncilă találkozik Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyalóval is. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 03.06)
Az alkotmánybiróság elutasitotta az államelnök költségvetési törvény elleni óvását
Az alkotmánybiróság szerdán elutasitotta Klaus Iohannis állemelnök óvását, amelyet az idei állami költsévetési törvény ellen nyújtott be. Ugyanakkor alaptörvénybe ütközőnek minősitette az államháztartási hiányt növelő jogszabályt. Megjegyzendő, hogy az államfő alkotmányos kontrollt kért az eredetileg tervezett 2,55 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt 2,76 százalékra növelő törvénytervezet ügyében. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 03.06)
A képviselőház felfüggesztette szerdai ülését
Kvórum hiányában felfüggesztették a képviselőház szerdai ülését, amelyen Tudorel Toader igazságügyi miniszter lemondását követelő egyszerű bizalmatlansági inditványt kellett volna szavazat alá bocsátaniuk a képviselőknek. Tudorel Toadert még pártja, a Szociáldemoktata Párt (PSD) képviselői is birálták, mig Kelemen Hunor RMDSZ-elnök közölte, hogy a továbbiakban nem támogatják az igazságügyi minisztert. Az egyszerű bizalmatlansági inditvány megszavazása előtt egy félórával a szociáldemokrata képviselők úgy döntöttek, hogy nem vesznek részt az ülésen. A szavazástól való távolmaradásuk okát Liviu Dragnea pártelnök magyarázta el: „Az ellenzéknek esélyt akartunk adni arra, hogy bebizonyitsa: rendelkezik a szükséges szavazattal ahhoz, hogy a bizalmatlansági inditvány átmenjen. A PSD nem rendezni problémáit egy miniszter révén, illetve az ellenzék kezével. Egyetlen peszedista sem szavazhatott volna meg egy ilyen dokumentumot, amely hemzseg a hazugságoktól. Ilyen körülmények között utólag megvitatásra kerül a bizalmatlansági inditvány, de Tudorel Toader miniszter helyzetéről először is a kormánykoalicióban kell tárgyalnunk, miután Viorica Dăncilă miniszterelnök vissztér brüsszeli útjáról”, hangsúlyozta Liviu Dragnea, hozzáfűzve, hogy „Tudorel Toader miniszter munkájával több szociáldemokrata nem ért egyet és ezt tisztázni kell”. A liberálisok elmarasztalták, hogy a PSD-ALDE koalició képviselői nem vettek részt a bizalmatlansági inditvány szavazásán, amelyet valószinüleg a jövő héten újitanak fel. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG 03.06)
Az RMDSZ nem szavazza meg a FIDESZ néppártból való kizárását
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség a FIDESZ-nek az Európai Néppártból (EPP) való kizárása ellen fog szavazni, hangsúlyozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A román média kérdésére válaszolva Kelemen Hunor kijelentette, hogy a FIDESZ kizárása nagy veszteség lenne az EPP számára és egy egy ilyen döntés meghozása az EP-választások előtt ártana a Néppártnak, mivel megtörténhet, hogy a FIDESZ mandátumai nélkül a választások után nem lesz képes többséget alkotni az európai törvényhozásban. Az RMDSZ elnöke szerint ezek a nyilatkozatok a választási kampány részei, és reményének adott hangot, hogy március 20-ig, amikor napirendre kerül a FIDESZ EPP-tagsága, tisztázódik a helyzet és nem fogják kizárni a magyar kormánypártot. Másrészt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) még nem döntött, hogy miként szavaz a FIDESZ EPP-ből való kizárásáról, és ezzel kapcsolatosan várhatóan a jövő héten hozza meg döntését. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 03.06)
Megszavazták: November elseje a Rádió Nemzeti Napja
A szenátorok elfogadták azt a törvényjavaslatot, miszerint november elsejét a Rádió Nemzeti Napjának nyilvánitják. A kezdeményezők szerint 1928. november 1-én sugározták Bukarestben az első rádióadást és úgy vélték, hogy a Román Rádió a társadalom alapvető intézménye. Şerban Nicolae, a szociáldemokrata szenátorok vezetője felidézte az 1944 augusztusában és 1989 decemberében sugárzott történelmi jelentőségi műsorokat, és gratulált a román közszolgálati rádiónak, amely – véleménye szerint – támpont valamennyi nemzedék számára. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátorai tartózkodtak e törvényjavaslat megszavazásától, amelyet következő lépésként a képviselőház elé terjesztenek. E dokumentum esetében a döntő fórum az Alsóház. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 03.06)