66 ezerrel nőtt tavaly a lakások száma Romániában
A növekedés oka egyrészt az új lakások építése, másrészt pedig az eredetileg más rendeltetésű ingatlanok lakásokká alakítása – közölte ma az Országos Statisztikai Hivatal. Az adatokból az derült ki, hogy a lakhatási körülmények az ország valamennyi régiójában javultak. 2021-ben a lakások átlagosan 2,8 szobával rendelkeztek. A legnagyobb alapterületű lakások Bukarestben, Ilfov megyében vannak, ahol az átlagos lakóterület 53 négyzetméter. A legkisebb lakások Olténia délnyugati részén vannak, ahol a lakások átlagos alapterülete 45 négyzetméter. (Radio România Actualităţi)
Nicolae Ciucă miniszterelnök üzenete a Menekültek Világnapja alkalmából
Június 20-ika az a nap, amelyen tudatosítanunk kell azon több tízmillió ember drámáját, akik háborúk, politikai, vagy etnikai természetű zaklatások miatt hazájuk elhagyására kényszerültek – áll egyebek mellett a kormányfő üzenetében, amelyet a Menekültek Világnapja alkalmából tett közzé. A menekültek száma az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt, s a jelenséget tetézte az Ukrajna elleni orosz agresszió. Románia – akárcsak a térség és Európa több más országa – megnyitotta határait a szomszédos országból érkező menekültek előtt. A miniszterelnök megerősítette, hogy Románia a jövőben is biztosítani fogja ezeknek az embereknek a gazdasági és társadalmi beilleszkedésükhöz szükséges feltételeket. (RADOR Hírügynökség)
Klaus Iohannis a lettországi Rigában ma és holnap részt vesz a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozóján, valamint annak üzleti fórumán
Az Elnöki Hivatal közleménye szerint az értekezleten felszólaló román államfő ismételten támogatásáról biztosítja Ukrajnát, úgy a két- mint a többoldalú kapcsolatok révén. Iohannis ugyanakkor hangsúlyozni fogja, hogy hasonló támogatásra van szüksége Moldova Köztársaságnak és Grúziának is. A Három Tenger Kezdeményezés az Európai Unió 12 tagországának a politikai platformja. Olyan országokról van szó, amelyeknek területe érinti az Adria-, a Balti- ás a Fekete-tengert. (Radio România Actualităţi)
Az elektronikus sportok elismeréséről és az úgynevezett e-sportok támogatásáról nyújtott be törvénytervezetet a Nemzeti Liberális Párt (PNL)
A kezdeményezők azt szeretnék elérni, hogy az elektronikus sportok a többi sportágakhoz hasonló támogatásban részesüljenek és ebben az értelemben kívánják módosítani a Testnevelési és sporttörvényt. A párt ifjúsági szervezetének elnöke, Mara Mareş úgy véli, hogy az elektronikus sporttevékenység egyaránt előnyös lehet a vállalkozóknak, alkalmazottaknak és a játékfejlesztőknek. A jogszabálytervezet értelmében ki kell alakítani az e-sportok művelésének törvényi keretét, meg kell határozni a játékosok jogait, különös tekintettel a tevékenység védelmére és a legális működés feltételeinek megteremtésére. (Radio România Actualităţi)
Nicolae Ciucă az Országos Helyreállítási Tervben (PNRR) meghatározott reformok és célkitűzések megvalósításának felgyorsítását kérte a miniszterektől
Erre a miniszterelnök szerint azért is szükség van, hogy az ország részesülhessen az európai alapokból. A kormányfő mindezt a PNRR felügyeletét ellátó tárcaközi bizottság rendkívüli ülésén mondta ma. Nicolae Ciucă úgy vélte, hogy dinamikusabbá kell tenni a projektek meghirdetését és azok útmutatóinak elkészítését. Hozzátette, hogy Romániának lehetősége van 10 milliárd eurót felhasználni az Európai Helyreállítási Alapból. (RADOR Hírügynökség)
Támogatásban részesül Bihar megye és Farkaslaka területrendezési terve
Cseke Attila fejlesztési miniszter aláírta az első hat finanszírozási szerződést, amelyre az önkormányzati alapból biztosít támogatást. A beruházások eredményeként hat romániai közigazgatási egységnek, közöttük Bihar megyének és Farkaslakának lesz digitális településrendezési terve.
„Aki látta már, hogyan rontották el némelyik romániai város vagy falu arculatát a szocializmus alatt vagy később, annak nem kell magyarázni a településfejlesztés fontosságát. A településrendezési tervek évtizedekre meghatározzák, hogy milyen irányba fejlődik a falu vagy a város épített arculata. Ezért kiemelten fontos, hogy szakmailag megalapozott, az adottságokat és igényeket messzemenően figyelembe vevő tervek készüljenek” – nyilatkozta Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes.
A fejlesztési minisztérium a helyreállítási alapból biztosít finanszírozást a települések fejlesztésére és zöldebb infrastruktúrájának kialakítására, az önkormányzatok június végéig pályázhatnak a fennmaradó több mint 1 milliárd euróra. Az összegből környezetbarát tömegközlekedési járműveket vásárolhatnak, bicikliutakat építhetnek, művelődési házakat és községházakat újíthatnak fel vidéken, és fiatal orvosoknak, tanároknak szánt lakásokat építhetnek a nagyvárosokban, illetve elkészíthetik a települések fejlődéséhez szükséges terveket.
„A fejlesztési minisztérium egyszerű, átlátható pályáztatási rendszerének köszönhetően a határidő lejárta előtt tíz nappal már zöld utat adhattunk ma az első hat finanszírozási kérésnek. Ezeket újabbak követik majd” – nyilatkozta Cseke Attila.
A támogatott beruházások összértéke több mint 7 millió lej, ebből Bihar megye közel 1,4 millió lejt, a Hargita megyei Farkaslaka pedig 600 ezer lej támogatást kap. Az összegből a településrendészeti digitális terveket készíthetik el az önkormányzatok, amely egy fontos első lépés minden település és közigazgatási egység fejlesztése szempontjából. Az önkormányzatok eddig 3261 kérést iktattak 1,6 milliárd euró értékben.
Mint ismeretes, a szaktárca eddig két, a helyreállítási alapból finanszírozott pályázati lehetőséget nyitott meg, az épületek felújítására szánt támogatások közül már két héttel ezelőtt aláírta az első finanszírozási szerződéseket, amelyek egyben Románia első, a helyreállítási alapból támogatott beruházásai.
Az önkormányzati alapra május közepe óta pályázhatnak digitálisan az önkormányzatok, a pályázás június végén zárul. „Minden önkormányzatot arra biztatok, iktassa pályázatát a következő tíz napban, ha eddig nem tette meg, hiszen jelentős támogatást nyerhetnek a helyi közösség számára” – mondta fejlesztési miniszter. (RMDSZ Tájékoztató)
Székely Ervin, RADOR