Nicolae Ciucă miniszterelnök ma munkalátogatást tesz a Mioveni-i Dacia Autógyárban
A kormányfő megbeszéléseket folytat a gyár vezetőivel. A tárgyalásokon szóba kerülnek a Renault Csoport fejlesztési stratégiái, valamint azon lehetőségek amelyek révén a kormány támogatni tudja a hazai autóipart. A látogatás végén – a tervek szerint 11,30-kor – Nicolae Ciucă miniszterelnök sajtótájékoztatót tart. (Radio România Actualităţi)
Az afrikai sertéspestis miatt több ezer állatot kénytelenek megsemmisíteni Temes megyében
Fertőző góc jelent meg a legnagyobb romániai sertéstenyésztő kombinát egyik farmján. A hatóságok karantént rendeltek el és Parác község körül 10 km-es körzetben megtiltották az állatok szállítását, tekintettel arra, hogy ott található az a telephely, ahol 39.000 állatot tenyésztettek és megjelent a sertéspestis. A fertőzés az emberre nem veszélyes, azonban az állatok között gyorsan terjed – közölte a közszolgálati rádió Temes megyei tudósítója, Alina Bujancă. (Radio România Actualităţi)
50 százalékkal növekedhet a vagyonadó
A Szenátusban a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ szavazataival elfogadták az Adótörvénykönyv módosításának sürgősségi kormányrendeletéhez benyújtott azon indítványt, amely lehetővé tenné a vagyonadó 50 százalékos emelését.
A koalíciós pártok politikusai azt hangoztatták, hogy a parlament nem emeli az adókat, viszont lehetőséget ad erre az önkormányzatoknak.
Az ellenzék bírálta a rendelkezést, amely szerintük ellentmond a Szociáldemokrata Párt vállalásainak és mintegy 2,8 milliárd lejjel fogja megterhelni a lakosságot.
A jogszabály végleges formáját a Képviselőház illetékessége elfogadni. Amennyiben megszavazzák, úgy a rendelkezés 2023.január 1-jétől lép életbe. (RADOR Hírügynökség)
Hétfőtől közel 800 ezer gazda fogja hamarabb megkapni a növénytermesztőknek és állattartóknak járó állami támogatást
Ezt Petre Daea mezőgazdasági miniszter jelentette be tegnap az egyik közösségi oldalon. A tárcavezető hozzátette, hogy mintegy 1,3 milliárd lej támogatásról van szó. Petre Daea meglátogatta a Giurgiu-Răsmireşti helységben lévő építőtelepet, ahol öntözéses rendszert helyeznek üzembe a Pietrişu nevű telepen és helyreállítják a szivattyúkat, amelyek a Dunából látják el vízzel az öntözőrendszert, valamint kikotorják a folyómedret. A miniszter azt is megjegyezte, hogy az utóbbi napok esőzései megteremtették a feltételeit az őszi vetési munkálatok elvégzésének. (Radio România Actualităţi)
Nem változik a sikeres vizsgához szükséges tanulmányi szint a jövő hónapban esedékes rezidens vizsgákon
Ebben egyeztek meg az Egészségügyi Minisztérium és a Romániai Orvostanhallgatók Egyesületeinek Föderációja képviselői – közölte tegnap a szaktárca. Korábban a minisztérium azt a döntést hozta, hogy sikeresnek tekintenek minden olyan vizsgát, amelyen a jelöltek elérték a maximális pontszám legalább 65 százalékát (az eddigi 60 százalék helyett). A diákok azt sérelmezték, hogy túl rövid az idő a vizsgáig ahhoz, hogy a feltételeket megváltoztassák. Ennek nyomán a minisztérium úgy döntött, hogy az új tanulmányi szintet csak a jövő évtől kezdődően követelik meg. (RADOR Hírügynökség)
Egyszerűsödött a telekkönyvezés
Megszavazta a Képviselőház azt a jogszabálytervezetet, amelynek révén az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI) 2023-tól megyénként három közigazgatási egységben biztosítja a finanszírozást a telkek rendszerezett nyilvántartásba vételére.
A törvénytervezet számos előnyös rendelkezést tartalmaz, amely megkönnyíti a telekkönyvezés folyamatát – mondta Szabó Ödön, az RMDSZ képviselője, a jogszabály egyik kezdeményezője. A megyei tanácsok feladata lesz évente kijelölni azt a három közigazgatási egységet, amely finanszírozásban részesül. Továbbá, a törvénytervezet segíti az elmúlt években zsebszerződéssel tulajdont váltott telkek rendezését is: azok az ingatlanok is bejegyezhetővé válnak, amelyekről különböző okból kifolyólag nincs tulajdoni lap, de ismertek a jelenlegi tulajdonosai, akik a földterületet a mezőgazdasági nyilvántartásba bejegyezték, adót és illetéket fizettek és a községben a földterület tényleges tulajdonosaként ismertek. Másrészt, a jogi személyek esetében is lehetőség lesz a birtoklási jog bejegyzésére. Fontos előrelépés az is, hogy ezentúl a szomszédságot igazoló jegyzőkönyvet az ingatlan tulajdonosai, valamint annak birtokosai, például az állam köz- vagy magánterületén lévő ingatlanok birtokosai, kezelői is aláírhatják.
Vig Hajnalka Ildikó, az ANPCI elnöke elmondta, hogy a törvénytervezetben megszavazott finanszírozási program mellett az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség rekordösszegű forrást, vagyis 494 millió lejt különített el a kilencedik finanszírozási program második szakaszában azokra a munkálatokra, amelyek kataszteri szektoronként a szisztematikus nyilvántartásba vételt biztosítják. (RMDSZ Tájékoztató)
Székely Ervin, RADOR