„Együtt a nők biztonságáért”
Ezzel a címmel tartottak tegnap felvonulásokat Bukarestben és az ország több nagyvárosában. A rendezvényt a FILIA Egyesület szervezte. A fővárosi esemény egy az Egyetem téren tartott demonstrációval kezdődött, majd a résztvevők a Victoria térre vonultak. A rendezők elsősorban azt követelték, hogy az állami költségvetésből finanszírozzák a bántalmazásnak és szexuális abúzusnak kitett nők menhelyeinek létesítését, valamint az áldozatok ingyenes pszichológiai tanácsadását. A civil szervezet ugyanakkor azt is szorgalmazza, hogy módosítsák a törvényt olyan értelemben, hogy a 16 év alattiak sérelmére elkövetett nemi erőszak esetében az áldozat valós beleegyezését ne tekintsék büntethetőséget kizáró oknak. Hasonló megmozdulás volt Brassóban is.
A FILIA szerint tavaly mintegy hatezer esetben tettek feljelentést a rendőrségen nemi erőszak, illetve kiskorúval folytatott szexuális kapcsolat miatt, azonban a szervezet úgy véli, hogy ez a szám lényegesen kisebb, mint a ténylegesen elkövetett ilyen jellegű bűncselekmények száma. (Radio România Actualităţi)
Egyre több nyugdíjas elégedetlen a számára megállapított nyugdíj összegével és kéri annak újraszámítását
Egyesek a bírósághoz, mások a Nép Ügyvédjéhez fordulnak kérésükkel. Amint arról a közszolgálati rádió tudósítója, Mădălin Sofronie beszámolt, Călăraşi megyében a Nép Ügyvédjének közbenjárására több tucat nyugdíjas iratcsomóját vizsgálták át újra és megállapították, hogy sok esetben a megyei nyugdíjhivatal nem vette figyelembe a ledolgozott évek számát, illetve egyéb törvényes kedvezményeket.
A Nép Ügyvédjének feladata az, hogy megoldja azokat a kérdéseket, amelyek az állampolgár és a közintézmények kapcsolatában felvetődnek. Gyakori eset, hogy a nyugdíjhivatal elnézi a különböző munkahelyi besorolás, vagy a dolgozónak járó bérpótlékok beszámítását a nyugdíjazási végzés kiállításakor. Ez egyes esetekben akár 30 százalékkal is csökkentette a nyugdíj értékét – mondta a tudósító. A Nép Ügyvédjének kezdeményezésére kötelezték a megyei nyugdíjpénztárt egy sor nyugdíj újraszámolására. Voltak, akik ezekben az ügyekben a bírósághoz fordultak. A Călăraşi Megyei Törvényszék napirendjén ezért több mint 40 ilyen jellegű ügy vár elbírálásra. (Radio România Actualităţi)
Mától új munkavállalói jogok léptek életbe a Munka Törvénykönyvének módosítása nyomán
Ezek közé tartozik a gondozói szabadság bevezetése, valamint a dolgozók azon joga, hogy előre nem látott családi esemény miatt hiányozzanak a munkahelyükről.
Amint arról a közszolgálati rádió riportere, Mihaela Dumitrescu beszámolt, a gondozói szabadságot egy beteg hozzátartozó ápolása okán lehet igénybe venni. Ezt nem tekintik a pihenőszabadság részének és nem érinti a törvényes szabadnapok számát sem. A gondozói szabadság időtartama öt munkanap lehet egy évben és az alkalmazott írásos kérvénye alapján adják ki. Ez utóbbi gondozói szabadság nem tévesztendő össze azzal a 45 napig terjedő szabadsággal, amit azok kaphatnak, akik rákos beteget ápolnak, s amelyről nemrég külön törvényben rendelkezett a parlament. Azon munkaadók, akik visszautasítják a gondozói szabadság kiadását 4000-től 8000 lejig terjedő pénzbírsággal sújthatók.
Előre nem látható családi esemény miatt évente tíz napot hiányozhat egy alkalmazott, ezeket a napokat azonban később köteles ledolgozni. (RADOR Hírügynökség)
Holnap ülésezik a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT)
Az Elnöki Hivatal közleménye szerint a Cotroceni-i Palotában tartandó tanácskozáson megvitatják az Oroszország által Ukrajna ellen elkövetett agresszió nyomán kialakult regionális helyzetet, illetve ennek a Romániára vonatkozó hatásait. Ezen kívül egyéb témák is szerepelnek az ülés napirendjén, úgymint Románia energiaügyi felkészültségének szintje.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács tagjait tájékoztatják a román hadsereg modernizációjának állásáról. (Radio România Actualităţi)
A Parlament napirendjéről
Vasile Dîncu honvédelmi minisztert ma a parlamentbe várják azért, hogy magyarázatot adjon az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos nyilatkozatára. Mint ismeretes a tárcavezető az elmúlt héten egy televíziós műsorban azt mondta, hogy az Ukrajna területén folyó háborút nemzetközi béketárgyalások révén kell lezárni, amelyeken Ukrajna képviselői nem, de a NATO és az Egyesült Államok küldöttei jelen lennének. Dîncu elképzelhetőnek tartotta azt, hogy Ukrajna lemondjon területének egy részéről a béke érdekében. A miniszter meghallgatását a Mentsétek meg Romániát (USR) nevű ellenzéki párt kezdeményezte.
Az energiaárak befagyasztásával kapcsolatos sürgősségi kormányrendelet már hetek óta a Képviselőház napirendjén van (ez a testület illetékes a jogszabály végleges formájának az elfogadására), de a végszavazást még nem ejtették meg, mert megvárják vele az Európai Unió ez ügyben meghozandó döntését. Közben a Románok Egységéért Párt (AUR) egy sor megbeszélést kezdeményezett a Szenátus visszaéléseket kivizsgáló bizottságában, ahová meg akarnak hívni az energiaszektorban dolgozó több felelős beosztású vezetőt is. Rodica Boancă szenátor, a szakbizottság elnöke a közszolgálati rádióhoz eljuttatott közleménye szerint az állampolgárok folyamodványai nemcsak a csillagászati összegű energia-számlákkal kapcsolatosak, hanem azzal is, hogy nem értik a díjak számításának módszerét. A hatósági ár bevezetése előtt tisztában voltak azzal, hogy mennyit fogyasztanak és ezért mennyit kell fizetniük, tehát a dolgok egyensúlyban voltak.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu támogatja azt a gondolatot, hogy szabályozzák az energiapiacot és két évvel hosszabbítsák meg az árak befagyasztásának időtartamát.
A parlamentben ugyanakkor szó van a tűzifa árát köbméterenként 400 lejben meghatározó sürgősségi kormányrendelet módosításáról is. A dokumentum jelenleg a Szenátus asztalán van (ez a testület illetékes először elfogadni a jogszabályt, a végleges döntést pedig a Képviselőház fogja meghozni). A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt törvényhozói úgy vélik, hogy a kormányrendelet jelenlegi formájában nem egyeztethető össze a koalíciós pártok tanácskozásán meghozott döntéssel, ezért módosító indítványokat fognak beterjeszteni. A liberálisok az ágazatban dolgozó cégek számára nyújtanának kompenzációt, míg a szociáldemokraták a rászoruló személyek szociális támogatását terjesztenék ki. (RADOR Hírügynökség)
Székely Ervin