Növelik a hadsereg beavatkozási kapacitását a ukrán határ közelében
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén a védelmi minisztérium konkrét intézkedéscsomagot terjesztett elő a hadsereg légi megfigyelési, felderítési és beavatkozási kapacitásának növelésére az orosz támadások ukrán célpontjaihoz közeli román régiókban. Az elnöki hivatal a CSAT üléséről beszámoló közleményében emlékeztetett, hogy az elmúlt hónapban a térség biztonsági helyzete jelentősen romlott a Fekete-tenger biztonsága és a hajózás szabadsága ellen irányuló orosz ellenséges akciók fokozódása miatt. „A Fekete-tenger térségében lévő ukrán tengeri és folyami kikötők elleni orosz dróntámadások intenzívebbé válása még közelebb hozta a háborút Románia határaihoz. Az országunk és egyben a NATO területére hulló drónmaradványok incidensei növelték az eszkaláció kockázatát” – olvasható a közleményben. Az elnöki hivatal hangsúlyozta, hogy Románia folyamatosan és részletesen tájékoztatja valamennyi szövetségesét és partnerét ezekről a fejleményekről és lehetséges hatásaikról. A hatóságok egy drónkrátert fedeztek fel csütörtök reggel a Duna folyam Chilia ágának jobb partján, Plauru településtől mintegy 3 kilométerre északra, miután Oroszország szerdán ismét támadta az ukrán-román határ közelében levő ukrán kikötői infrastruktúrát. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 10.12)
A fiatalok drogfogyasztása ügyében döntött a CSAT
A joghézagok kiküszöbölése, a kábítószerfüggőség kezeléséhez megfelelő egészségügyi hálózat garantálása és az iskolai biztonságra kidolgozott terv gyakorlatba ültetése lesznek az első lépések, amit a fiatalok kábítószer-fogyasztása és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében a kormány elrendel – döntött csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT). A Klaus Iohannis államfő vezetésével csütörtökön a Cotroceni-palotában tanácskozó testület egy olyan intézményközi munkacsoport létrehozásáról határozott, amelyben minden érintett minisztérium és hatóság képviselteti magát, hogy kidolgozhassanak egy közös cselekvési tervet. Közben a kormány olyan törvénymódosításokat hoz, amely kiküszöböli a meglévő joghézagokat és spekulatív értelmezésre lehetőséget adó rendeleteket – magyarázza a CSAT közleménye. Ugyanakkor kiépítenek majd egy megfelelő egészségügyi rendszert, amelyik lehetőséget ad a kábítószerfüggők rehabilitációjára. A CSAT csütörtöki ülésén a fiatalok kábítószer-fogyasztása mellett a fekete-tengeri térség biztonsági helyzete, továbbá a román hadsereg 2024-2033-as fejlesztési terve is napirenden szerepelt. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 10.12)
Korlátozzák az ukrán gabona importját
A kormány csütörtökön jóváhagyja azt a mechanizmust, amely lehetővé teszi, hogy csak azok a mezőgazdasági termelők és feldolgozók importáljanak engedéllyel, korlátozott mennyiségben ukrán gabonát, akik igazolják, hogy készleteik feltöltésére van szükségük az importált termékre. Erről Marcel Ciolacu miniszterelnök beszélt a kormányülés elején, rámutatva, hogy az intézkedéssel védelmezni akarják a hazai termelőket. „Továbbra is segítjük Ukrajnát a gabona tranzitjában, de kötelességünk védelmezni a román gazdákat és munkájukat is” – szögezte le a kormányfő. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 10.12)
Lassult az infláció szeptemberben
Szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS). Ez kb. 0,8 százalékpontos csökkenést jelent az augusztushoz képest, amikor 9,43 százalék volt az éves inflációs ráta. Az elmúlt 12 hónapban 12,6 százalékos volt a pénzromlás mértéke, míg az év eleje óta átlagosan 5,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Az INS adatai szerint leginkább a szolgáltatások drágultak az elmúlt egy évben, 12,10 százalékkal. Az élelmiszerek átlagban 10,36 százalékkal kerültek többe idén szeptemberben, mint 2022 azonos időszakában, míg a nem élelmiszer jellegű termékek 6,68 százalékkal. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 10.12)