2023. október 18.

Mintegy 350 román tartózkodik a Gázai övezetben és ezek közül körülbelül 250-en kérték kimenekitésüket

Marcel Ciolacu miniszterelnök kijelentette, hogy mintegy 350 román tartózkodik a Gázai övezetben és ezek közül körülbelül 250-en kérték kimenekitésüket és hazaszállitásukat Romániába. Kifejtette, hogy egy nemzetközi csapat dolgozik a román állampolgárok mielőbbi kimenekitésén, és jó maga is részt vesz ebben az erőfeszítésben. A kormányfő hozzátette: nincs információja arról, hogy a Hamász által elrabolt emberek között román származású vagy román állampolgárságú túsz lenne. Marcel Ciolacu azonban megerősítette, hogy a román hatóságok az egyiptomiakkal is kapcsolatban állnak, tekintettel arra, hogy a gázai román állampolgárok hazaszállítása az egyik egyiptomi határponton történik majd. A miniszterelnök nyilatkozata izraeli látogatása után hangzott el, ahol hívatali kollégája, Benjamin Netanyahu támogatását kérte a románok biztonságos kimenekitésének érdekében tett erőfeszitésben.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.18)

A közel-keleti konfliktus kiterjedése óriási hatással lehet az olaj- és gázárakra

Az elmúlt héten emelkedett a földgáz ára Európában és a szakértők attól tartanak, hogy a közel-keleti konfliktus eszkalálódása óriási hatással lehet az olajárakra is. Ha a háború továbbterjed a térségben a kőolaj ára jóval a 100 dolláros hordónkénti határ fölé növekedhet, a jelenlegi 90 dollárról. Daniel Apostol, az Olaj- és Gázipari Munkaadók Szövetségének vezérigazgatója szerint azonban a fosszilis tüzelőanyagok tarifáit a térség geopolitikai fejleményei miatt aggódó nagy energiafogyasztó államok lépései is befolyásolják. „Egy ilyen ellátásbiztonsági kérdés kedvezőtlen következményekkel jár az árak alakulásában. Ha már Közel-Keletről beszélünk, akkor el kell mondanunk, hogy ott is megtaláljuk a világ nagy olajtermelőinek jó részét, akiknek lehetőségük van növelni vagy csökkenteni a kitermelést. A termelési szint ezen ingadozása befolyásolja az olaj árát is, ami az energia árában és szállítási árakban lesz érezhető, de amit az átlagpolgár zsebe is megérez”, magyarázta Daniel Apostol. Ami Romániát illeti, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter kijelentette, hogy hazánk képes nagyobb gondok nélkül áthidalni a fűtési időszakot, megjegyezve, hogy fontos fenntartani 2025 márciusáig az energiaárak plafonját, amit az Intelligens Energia Egysület elnöke, Dumitru Chiseliţă is megerősitett. (RADIR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.18)

Lengyelország december elején szállítja le az első új vonatokat, amelyeket Románia az elmúlt 20 évben vásárolt

Lengyelország december elején szállítja le az első új vonatokat, amelyeket Románia az elmúlt 20 évben vásárolt, és az év végéig helyezik forgalomba, közölte a szállitásügyi minisztérium. A szerződés értelmében 37 új, európai forrásból vásárolt elektromos vonat érkezik hazánkba. Ha a forgalomba helyezés határidejét, 2023 decemberét nem tartják tiszteletbe, Románia 350 millió lejt veszít, azaz a 3,7 milliárd lejes teljes szerződés egy részét. A Román Vasúti Társaság (CFR) további 62 új, rövid távú elektromos vonat vásárlását tervezi, kifejezetten az ingázók számára. Ezen vonatok megvásárlására még nem nevezték meg a pályázat nyertesét. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.18)

Klaus Iohannis határozottan elítélte az Izrael területén elkövetett terrortámadásokat

Klaus Iohannis román államfő határozottan elítélte az Izrael területén elkövetett terrortámadásokat. Az államfő a rendkívüli uniós videokonferencián hangsúlyozta, hogy Románia egyértelműen támogatja Izrael önvédelemhez való legitim jogát, amelyet a nemzetközi humanitárius joggal összhangban kell gyakorolni. Mint kifejtette: össze kell hangolni az erőfeszitéseket a civilek védelméért és az állampolgárok biztonságos kimnekitéséért, mind Izraelből, mind a Gázai övezetből.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 10.18)

Rozália Gănciulescu, RADOR RADIO ROMÂNIA