Marcel Ciolacu: Romániának reális esélye van arra, hogy európai szinten fontos pozíciót foglaljon el
A kormányfő csütörtökön nyilatkozott a sajtónak arról a lehetőségről, hogy Klaus Iohannis államfő korábban elhagyja a Cotroceni-t, hogy átvegye az Európai Tanács elnöki tisztségét, miután Charles Michel jelenlegi elnök esetleg lemond. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy gyakran tárgyal erről a kérdésről az államfővel. Egy friss forgatókönyv szerint a román elnöknek jó esélye lenne a legfőbb európai posztra, mivel a tagországok vezetői igyekeznének elkerülni, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök vegye át ezt a tisztséget. Ha Klaus Iohannis mandátuma lejárta előtt távozna hivatalából, az alkotmány értelmében ideiglenesen a szenátus elnöke, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke lenne az államfő. (Radio România Actualităţi)
Az Európai Unióban az elmúlt évben drágult a lakhatás, miután 2022-ben csökkentek az árak
A bérleti díjak azonban az elmúlt 14 évben folyamatosan emelkedtek. Az Eurostat legfrissebb adatai is azt mutatják, hogy Romániában az egyik legalacsonyabb a bérleti díjak növekedése. Amint arról Bogdan Isopescu, a közszolgálati rádió tudósítója beszámolt, az elmúlt 10 évben az EU-ban a lakásárak 48 százalékkal emelkedtek, míg a bérleti díjak 22 százalékkal nőttek. A lakásárak növekedése bizonyos időszakokban ingadozott, míg a bérleti díjak folyamatosan emelkedtek.
A lakásárakkal ellentétben a bérleti díjakat nem érintette sem a világjárvány, sem az energiaválság. A lakásárak leginkább Észtországban, Magyarországon, Litvániában, Lettországban, Ausztriában, a Cseh Köztársaságban és Luxemburgban emelkedtek. Itt az árak több mint kétszeresére emelkedtek, Észtországban pedig a háromszorosára. A skála másik végén Görögország, Olaszország és Ciprus található, ahol az árak 14 és 2 százalék közötti mértékben csökkentek. Az elmúlt 14 év legnagyobb bérleti díjnövekedése szintén Észtországban volt tapasztalható, ahol megháromszorozódott. Ezt követi Litvánia és Írország. Az egyetlen tagállam, ahol a bérleti díjak csökkentek, az Görögország, ahol húsz százalékkal lett olcsóbb a lakhatás.
Romániában a bérleti díjak nagyobb mértékben emelkedtek, mint a lakásárak, ami csak öt másik országban fordult elő. Másrészről viszont Romániában a legalacsonyabb az áremelkedés: a lakásárak 25 százalékkal, a bérleti díjak pedig mintegy százalékkal emelkedtek az elmúlt 14 évben. (Radio România Actualităţi)
Megkétszereződik azoknak az iskoláknak a száma, amelyekben a tanulók meleg ételt fognak kapni
Idén 450-ről 1000-re nő azoknak az iskoláknak és óvodáknak a száma, amelyekben a tanulók részesülnek a kormány Egészséges Étkezés Kísérleti Programjában – döntött tegnap a végrehajtó hatalom. A gyerekek a tanítási napokon meleg ételt kapnak, ha pedig ezt nem tudják biztosítani, akkor élelmiszercsomagot vihetnek haza. Az oktatási minisztérium szerint a program célja, hogy a gyerekek egészséges étkeztetésével támogassák az oktatásban való részvételt. (Radio România Actualităţi)
A Román Nemzeti Bank (BNR) Kormányzótanácsa ma tartja idei első ülését, amelyen a monetáris politikáról döntenek
Tavaly a jegybank egész évben 7%-on tartotta a kamatlábat. Elemzők szerint a gazdaság lassulása és a hitelezés erőteljes csökkenése miatt a jegybank kamatcsökkentésről dönthet. Mugur Isărescu, a jegybank elnöke tavaly azt javasolta, hogy az irányadó kamatláb esetleges csökkentéséről szóló tárgyalások azután kezdődhetnek, hogy az infláció 7% alá csökken. Az infláció 2023 novemberében 6,7%-ra esett, miközben a BNR 2023 végére 7,5%-os éves inflációt prognosztizált. A háromhavi ROBOR index, amelyet a változó kamatozású fogyasztói hitelek költségének kiszámításához használnak lejben, tegnap 6,18 százalékra csökkent éves szinten az előző ülésszakban mért 6,19 százalékról. (Radio România Actualităţi)
Székely Ervin