A parlament e heti napirendjéről
A szenátorok és a képviselők ma több fontos törvényjavaslat vitáját is napirendre tűztek. Ezek egyike a gyermekbántalmazók büntetésének szigorítását célozza. Célja továbbá, hogy visszaszorítsa a pszichoaktív szerek használatának lehetőségét a gyermekekért felelős személyek körében. A törvényhozók napirendjének részleteivel Alina Stănuță a közszolgálati rádió tudósítója így ismertette meg a hallgatókat:
A szenátus és a képviselőház együttes ülésén két új tagot nevez ki a Volt Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanácsba (CNSAS). A szenátus nemrég fogadta el döntéshozó testületként azt a törvényjavaslatot, amely a nemzeti kisebbségek képviseletét biztosítja az intézményben.
Néhány parlamenti bizottság összetételének megváltoztatása is napirenden van. A szenátusban szavazásra vár egy törvénytervezet, amely többek között előírja, hogy a főügyészség nyomozati részlegén legalább 14 ügyész fog dolgozni. A kormány által kezdeményezett dokumentumot a múlt héten fogadta el a képviselőház, és sürgősségi eljárás alatt áll. A szenátus jogi bizottsága is vizsgálja azt a törvényjavaslatot, amely szerint a gyermekmolesztálók magasabb büntetést kapnának a bűncselekményeikért. Kiskorú életének vagy testi épségének súlyos veszélyeztetése esetén a jelenlegi törvényben meghatározott 3-7 év helyett 5-10 év börtönbüntetés járna. A törvényjavaslatot a szülő vagy gyám által elkövetett kábítószer-fogyasztás gyermekre gyakorolt pusztító hatását is szem előtt tartva dolgozták ki. A javaslat szerint ez a helyzet így súlyosbító körülményként jelentkezik, és 7-12 év közötti szabadságvesztéssel járó büntetés kiszabását vonja maga után. A törvény célja a kezdeményezők szerint az, hogy a gyermekekért felelős személyek ne használjanak pszichoaktív anyagokat. A törvényjavaslatot a szenátus, vitatja meg először, majd átkerül a képviselőházba, ahol kidolgozzák a jogszabály végleges szövegét. (Radio România Actualităţi)
Az S.O.S. Románia Párt vezetősége hivatalosan is Diana Șoșoacát, a párt elnökét nevezte meg jelöltként az idei elnökválasztáson
A politikai párt Országos Bizottsága tegnapi ülésén arról is döntött, hogy a párt két európai parlamenti képviselője révén, akik a június 9-i választásokon nyerték el mandátumukat, csatlakoznak az Európai Parlament „szuverenisták” frakciójához. A Szövetség a Románok Egységéért Országos Vezető Tanácsa szintén egyhangúlag döntött múlt héten arról, hogy a párt elnöke, George Simion lesz az AUR jelöltje Románia államelnöki tisztségére. (Radio România Actualităţi)
Új elnökét keresi a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR)
Cătălin Drulă lemondását követően megkezdődött a párt új elnökének megválasztására irányuló választási folyamat. A szavazás holnapig online zajlik, a belső megmérettetésen hat érvényesített jelölt indul: Elena Masconi, Christian Seidler, Radu Hossu, Vasile Dincă, Luiza Oancea és Vasile Gabriel Filip. Az USR bejelentette, hogy a választások esetleges második fordulójára június 27-én és 28-án kerülhet sor. Tegnap estig több mint 6600 párttag szavazott. (Radio România Actualităţi)
A libánfalvi munkabaleset körülményeit vizsgálja a munkaügyi felügyelőség (ITM)
A Botoșani megyei Libánfalván található gyárban történt incidenst az ITM felügyelői kollektív munkabalesetnek minősítették, mivel négy személy volt érintett, és a vizsgálatot a bukaresti munkaügyi felügyelőség központi struktúrája veszi át – jelentette Gina Poenaru, a közszolgálati rádió tudósítója. Felidézte, hogy vasárnap a vállalat adminisztrátora és három munkás beleesett a gyár szennyvíztisztító medencéjébe, amelyet korábban soha nem tisztítottak ki. Mindannyian belehaltak a hét méter mély gödörben lévő nagy mennyiségű kénsav és ammónia mérgező gázainak belélegzése miatt. A következő lépés annak megállapítása, hogy miért voltak a gázok a medencében, és hogy betartották-e a szabályokat. Az ügyben a hatóságok munkavédelmi bűncselekmények és gondatlanságból okozott emberölés miatt is vizsgálódnak. Az elmúlt évek legsúlyosabb ipari balesete ez Botosaniban. 2000-ben hét alkalmazott halt meg egy bányarobbanásban. (Radio România Actualităţi)
Székely Ervin, RADOR