David Popovici obţine primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc

„Încă un pic, încă un pic, încă zece metri până la final! Hai, David, hai, ești foarte aproape de o medalie olimpică! Hai că se poate! Este! Campion olimpic: David Popovici din România! Avem aur, doamnelor și domnilor! Aur la Paris!”

Realizator: După cum ați putut asculta aseară la Radio România Actualități, înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. A fost o cursă cu un final dramatic, în care sportivul român în vârstă de 19 ani a câştigat doar pe ultimii metri.

David Popovici obţine astfel primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc. Ultima medalie data din anul 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber, la Atena.

Cu victoria obţinută de David Popovici, România a urcat pe locul 15 în clasamentul naţiunilor de la Jocurile Olimpice de la Paris. Înotătorul român va evolua şi în proba de 100 m liber. Seriile acestei competiţii sunt programate astăzi la ora 12:15./csimion