2024. november 15.

A minimálbér jövő év január elsejétől a jelenlegi 3700 lejről 4050 lejre emelkedik

Ezt Marcel Ciolacu miniszterelnök jelentette be csütörtökön a kormányülésen. Elmondta, hogy a jogszabály átlátható, és az elfogadásához szükséges lépéseket gyorsan elvégzik. A tisztségviselők szerint ezzel a döntéssel Románia csatlakozik ahhoz az európai trendhez, amely a polgárok jövedelemnövekedését támogatja. A közszolgálati rádió tudósítója, Petruța Obrejan így ismertette a hallgatóknak az intézkedés részleteit:

Jövő év elejétől 4050 lejre emelik a minimálbért – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, hozzátéve, hogy nincs akadálya annak, hogy ez a döntés megvalósuljon.

Marcel Ciolacu: Láttuk, hogy kihirdették az európai minimálbér bevezetéséről szóló törvényt, és most már megtehetjük az utolsó lépést a minimálbér január elsejétől 4.050 lejre történő emelésére. A törvényhozási aktus átlátható. Mindenki látta, és mostanra mindenki elmondta a véleményét. Ezért fogunk végigmenni a szükséges eljáráson, hogy gyorsan jóváhagyásra kerüljön, és a technikai kiigazítások is megtörténhessenek.

A tegnapi kormányülés egyéb fontos döntései között megemlítjük azt, hogy két digitalizációs projekt, mind az elektronikus személyi igazolványok, több mint 380 millió lejes beruházás, mind a közjegyzői rendszer digitalizálása a kormány figyelmének középpontjában áll. Alapvetően számos közjegyzői aktus és eljárás elektronikusan fog történni, a felek fizikai jelenléte nélkül. A több mint 560 millió lejes beruházással pedig a következő két évben lehetővé válik a bukaresti északi övezeti autópálya és a Henri Coandă nemzetközi repülőtér leendő 2-es terminálja közötti közúti kapcsolat megteremtése. (Radio România Actualităţi)

Külföldi elit-középiskolákba nyerhetnek felvételt romániai diákok

A más országok oktatási intézményeiben tanulni vágyó romániai diákok szombaton részt vehetnek a külföldi elit középiskoláknak szentelt első oktatási vásáron, amelyet első alkalommal rendeznek meg Bukarestben. A rendezvényen 40 legjobb nemzetközi középiskola vesz részt 10 európai országból és az Egyesült Államokból. A vásár látogatói közvetlenül az oktatási intézmények képviselőitől tájékozódhatnak a külföldi tanulmányokkal kapcsolatos általános információkról. A részvétel ingyenes, és online regisztráció alapján vagy a rendezvény bejáratánál történik. Az érdeklődők a worldeducation.ro honlapon találnak további információkat – tájékoztatta a közszolgálati rádió hallgatóit Felicia Mocanu, riporter. (Radio România Actualităţi)

Rabszolgamunkára kényszerített kiszolgáltatott embereket és kiskorúakat egy kovásznai bűnszövetkezet

A kovásznai ügyészek feloszlatták az ember- és kiskorúak kereskedelmére szakosodott bűnözői csoportot, amely öt férfiból és egy nőből állt, akik rokonságban álltak egymással – közölte a sajtóval a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Bűncselekményeit Kivizsgáló Ügyosztály (DIICOT) Kovászna megyei egysége. A nyomozók szerint az elmúlt 10 évben felnőtt és kiskorú áldozatokat zsákmányoltak ki munka révén Magyarországon. A részletekről, Diana Surdu így számolt be a közszolgálati rádió hírműsorában:

Az áldozatokat kiszolgáltatott emberek közül toborozták, főleg nevelőszülőktől, stabil családi kapcsolatok nélkül, hogy elkerüljék a rokonok általi keresés kockázatát, és hamis ígéretekkel, mint méltányos fizetés, szállás és étkezés, napi öt-hat napos nyolcórás munkaidő egy magyarországi papírgyárban. A könnyen meggyőzhető embereket ezután kizsákmányolták. A célállomásra érkezve az áldozatokat megfosztották személyazonossági okmányaiktól, és több tucatnyi másik emberrel együtt, alkalmatlan épületekben szállásolták el őket. Az emberkereskedők erőszakos cselekményekkel arra kényszerítették az áldozatokat, hogy fizikailag és pszichikailag elviselhetetlen, 12, 18, sőt 24 órás munkaidőben dolgozzanak a hét minden napján, és embertelen körülmények között éljenek, megfelelő élelem, orvosi ellátás és minimális komfortot biztosító életkörülmények nélkül. Ráadásul a munkásokat állandó megfigyelés alatt tartották, elvették telefonjaikat és a fizetésüket, majd a gyárban végzett munka után pedig az emberkereskedők budapesti otthonában kellett házvezetőnői szolgálatot ellátniuk. A román ügyészek három razziát tartottak Kovászna megyében, párhuzamosan a magyarországi hatóságokkal, ahol nyolc személyt vettek őrizetbe. A nyomozás az Eurojust égisze alatt zajlott. A bűnüldözők csaknem ötmillió forintot, hatezer eurót, ékszereket, két autót, dokumentumokat, két pisztolyt és egyéb bizonyítékokat foglaltak le. A magyarországi házkutatások során több mint 20 további személyt azonosítottak, akik az emberkereskedelem lehetséges áldozatai lehetnek. (Radio România Actualităţi)

Székely Ervin