2024. november 26.

Megbeszélés a vidéki háziorvos-hiányról

Romániának szüksége van háziorvosokra. A praktizáló háziorvosok közel 20%-a 70 év feletti, és ők nem tudnak nyugdíjba vonulni, mert ezzel a közösségek elsődleges orvosi ellátása szűnne meg. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a következő években nőni fog azoknak a betegeknek a száma, akiknek kórházba kell menniük, hogy orvoshoz forduljanak. A közszolgálati rádió reggeli hírműsorában Adrian Leu riporter így ismertette a részleteket:

1130 további háziorvosra lenne szükség a hiány fedezéséhez, a legtöbb, több mint 900-ra a vidéki lakosság számára – mondta az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke egy vitában. A „Mentsük meg a gyermekeket” szervezet által kezdeményezett vitán részt vevő szakemberek riasztó számokat mutattak be: több mint 300 településen nincs háziorvos, és a települések kevesebb mint felében van elegendő egészségügyi személyzet.

Gabriela Alexandrescu, a szervezet elnöke elmondta: a vidéki területeken magasabb a csecsemőhalandóság. Ezer  megszületett gyermekre csaknem 7 elhalálozás jut; a vidéki területeken 50 százalékkal több a háziorvoshoz visszatérők száma, mint a városi területeken; és az országban élő román állampolgárok több mint negyedének nincs szociális egészségbiztosítása.

A háziorvoshiány, amely korábban elsősorban a távoli területeken élő közösségeket érintette, mára az ország nagy részeire, így a főváros környékére is kiterjedt – mondta Valeria Herdea, a CNAS elnöke. És bár sok helyen a helyhatóságok is beszállnak, és kedvező feltételeket kínálnak az orvosoknak, hogy a falvakba vonzzák őket, a probléma továbbra is fennáll.

Valeria Herdea: Beszterce megyében az év egy pontján közel 40 ezer ember volt háziorvos nélkül, Hunyad megyében 75, 80 év feletti háziorvosok vannak, és nem tudnak visszavonulni, mert a közösség kéri őket, máshova nem tudnak bejutni. Bár egész orvosgenerációk vannak, akik befejezik a rezidensképzést, a szakterületüket, nem jutnak el vidékre.

Az egyik megoldás lehet a telemedicina, azaz a távkonzultáció, ami különösen a világjárvány idején működött sikeresen, mondja Mihai Craiu gyermekorvos. (RADOR – Románia Rádió)

Megújulnak a vonatszerelvények

A lengyel PESA vállalat által gyártott első új vonat, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) vásárolt meg, a tervek szerint a jövő év első felének végén érkezik Romániába, hogy a forgalmi engedély megszerzéséhez szükséges teszteknek vessék alá. Román szakemberek csoportjai ezekben a napokban tartózkodnak a lengyel gyárban, hogy ellenőrizzék a több mint 80 vonat gyártási állapotát, amelyekre 2023 decemberében és idén januárban írták alá a szerződéseket. A vonatok várhatóan középtávú útvonalakon fognak közlekedni, többek között Iași – Suceava, Brassó – Gyergyószentmiklós, Arad – Karánsebes, Bukarest – Roșiori, Konstanca – Fetești útvonalakon. (Radio România Actualităţi)

Remény az emlőrákban szenvedőknek

Romániában több mint ezerötszáz, 50 év körüli nő szenved az emlőrák súlyos formájától. Ők részesülhetnének az immunterápiából, egy új kezelési lehetőségből, amelyre még nincsenek gyógyászati protokollumok. Az orvosok hangsúlyozzák, hogy ez a kezelés segíthet a betegség gyógyításában, ha korai stádiumban észlelik. A rákbetegek szövetsége kérdőívet készített, amely rávilágít a betegséggel diagnosztizált emberek fő igényeire.

Raluca Bârzu, a szövetség projektkoordinátora: „A legkorszerűbb kezelésekhez való hozzáférés után az első és legfontosabb a pszichológiai tanácsadás és természetesen a további anyagi támogatás. Természetesen az életminőségről is beszélünk. A betegség megjelenése gyökeresen megváltoztatja a páciensek életét. Az Onco Multi Supporton keresztül az általunk szervezett kampányokon, rendezvényeken keresztül sikerül az információk egy részét eljuttatni. A pszichoszociális támogatással is el akarjuk érni a betegeket, mert ez nagyon fontos.

Az emlőrák a nőknél világszerte leggyakrabban diagnosztizált daganatos megbetegedés. Romániában 2012 és 2020 között több mint 10%-kal nőtt az érintettek száma – mondta el Adriana Turea, a közszolgálati rádió riportere. Valójában évente több mint 100 ezer új rákos esetet diagnosztizálnak hazánkban, és a betegek jelentős része idő előtt elveszíti az életét – mondják az orvosok. (Radio România Actualităţi)

Székely Ervin, RADOR RADIO ROMÂNIA