2024. november 27.

Összehívta az államfő a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot
Klaus Iohannis, Románia elnöke összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését, amelyre csütörtökön 14:00 órai kezdettel kerül sor a Cotroceni-palotában. A tanács ülésének napirendjén a nemzetbiztonságot fenyegető lehetséges kockázatok elemzése szerepel. Megvizsgálják, hogy állami vagy más kiberszereplők beavatkoztak-e a választásokba, ért-e  támadás a választási folyamatot támogató informatikai infrastruktúrát. Különben Klaus Iohannis államfő nem kapott semmilyen információt a titkosszolgálatoktól, hogy gyanú merült volna fel a Călin Georgescu közösségi oldalakon való népszerűsítésével kapcsolatban, közölték hétfőn az elnöki adminisztráció képviselői. „Románia elnöke nem kapott semmilyen információt az állami intézményektől az elnökválasztás befolyásolásának kockázatáról vagy a választási folyamatba való külső beavatkozásról, sem arról, hogy az önök megkeresésében említett jelöltet bizonyos közösségi oldalakon olyan módon népszerűsítenék, amely gyanút keltene” – közölte az elnöki adminisztráció. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.27)
A választási eredmények törlését kéri két elnökjelölt
Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu államfőjelöltek az első elnökválasztási forduló eredményeinek érvénytelenítését kéri az alkotmánybíróságtól (CCR). Az Alkotmánybíróság honlapján közzétett információk szerint Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu is benyújtott egy-egy igénylést, amelyben a november 24-i forduló eredményének semmissé nyilvánítását kéri, számol be a Radio România Actualităţi. Az Alkotmánybíróságnak legkésőbb péntekig kell érvényesítenie a romániai elnökválasztás első fordulójának eredményét, kihirdetnie a második fordulóban egymással szemben álló két első számú jelölt nevét, és gondoskodnia az eredmények közzétételéről a médiában és a Hivatalos Közlönyben. A második fordulóra itthon december 8-án, külföldön pedig december 6-8-án kerül sor. A második forduló választási kampánya a szavazás napjának meghirdetésével kezdődik és a szavazás előtti napon ér véget. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.27)
Jóváhagyta az Európai Bizottság a román kormány deficitcsökkentési tervét
Jóváhagyta az Európai Bizottság (EB) a Ciolacu-kabinet által benyújtott konvergencia-programot, melynek célja a költségvetési hiány 3 százalék alá történő csökkentése. Az első megszorító intézkedések a jövő év áprilisában lépnek majd életbe. Románia mellett további 19 tagország deficitcsökkentő terveire is rábólintott az uniós testület, adta hírül az economedia.ro. Az egyetlen kivétel Magyarország, melynek konvergencia-programját még elemzi az EB. Románia, akárcsak Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Finnország, hét év alatt vállalta, hogy 3 százalék alá csökkenti a költségvetési hiányát. Ez azt jelenti, hogy 2031-re kell elérni a kitűzött deficitcélt. A többi érintett tagállamnak négy év áll rendelkezésére. Az államháztartási hiány csökkentése érdekében az új kormány kénytelen lesz adóemelést végrehajtani. Egyelőre kérdéses, hogy az mely adókat érinti majd, s a mértéke sem eldöntött. Szóba jöhet a személyi jövedelemadó, a társasági adó, az áfa és a jövedéki adó emelése, valószínű, hogy több is ezek közül. A kedden elfogadott konvergencia-program értelmében az intézkedések egy részének a beveztésére 2025 április 1-től kerül majd sor. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.27)
További fizetésemeléseket hoz a minimálbér megemelése
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) szerint az országos bruttó minimálbér január elsejei megemelése 4050 lejre egy természetes lépés, amely további béremelkedéseket eredményez, hozzájárulva a munkavállalók életszínvonalának javulásához és a gazdaság megerősödéséhez. Szerdai közleményében a BNS üdvözölte, hogy a közel egymillió munkavállalót érintő intézkedést a munkaadói szervezetek is támogatták, de értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a pénzügyminiszter a háromoldalú érdekegyeztető tanács ülésén nem emelt kifogásokat, utóbb mégis negatívan véleményezte a minimálbér emeléséről szóló kormányhatározatot. A szakszervezeti szövetség felszólította a pénzügyminisztert, hogy adjon magyarázatot az ellentmondásos álláspontjára. „Fontos, hogy a kormányzati döntések következetesek maradjanak, és tükrözzék a szociális partnerek irányában tett kötelezettségvállalásokat” – olvasható a közleményben. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.27)
Andrei Demeny, RADOR RADIO ROM\NIA