2024. december 5.

Az Egyesült Államok álláspontja a romániai választásokkal kapcsolatban

Az Egyesült Államok úgy véli, hogy a román nép szabad és azokra szavaz, akikre akar, de aggodalmának ad hangot amiatt, hogy Oroszország káros kiberakciók révén befolyásolja a romániai választási folyamatot. A washingtoni külügyminisztérium szerint a román hatóságok jelentéseiben foglalt információkat teljes körűen ki kell vizsgálni a romániai választási folyamat integritásának biztosítása érdekében. Az Egyesült Államok ugyanakkor úgy véli, hogy a Románia által a transzatlanti közösségben elért eredményeket külföldi szereplők nem semmisithetik meg, akik el akarják távolítani a román külpolitikát nyugati szövetségeitől, és minden ilyen változás komoly negatív hatással lesz az Egyesült Államokkal való biztonsági együttműködésre, és minden olyan döntés, amely korlátozza a külföldi befektetéseket, elrettenti az amerikai vállalatokat a romániai befektetések folytatásától. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.05)

A négy Európa-párti párt, a PSD, a PNL, az USR, az UDMR és a Nemzeti Kisebbségek Csoportja megállapodott egy koalíció létrehozásáról

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a Nemzeti Kisebbségek Csoportja megállapodott egy koalició létrehozásáról, amely biztositja a jövőben a parlamenti többséget. Ennek érdekében szerda este közös határozatot írtak alá és úgy döntöttek, hogy a konkrét megbeszélésekre a jövő héten kerül sor. Az öt politikai alakulat megerősítette Románia európai és euroatlanti, valamint a fejlődés és a reformok iránti elkötelezettségét. A PNL ideiglenes elnöke, Ilie Bolojan igy nyilatkozott: Felelősséget vállalunk Románia nemzetközi elszigetelődésének elkerüléséért, a gazdasági fejlődés szilárd ütemének támogatásáért, az ország európai útjának védelméért, az európai források lehívásáért, az Országos Helyreállitási Tervben vállalt reformok megvalósitásáért, a schengeni övezethez és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozásért. A közös állásfoglalás felhívást intéz a hazai és külföldi román állampolgárokhoz, hogy tájékozottan és racionálisan fejezzék ki a vasárnapi választáson opciójukat az Európa-párti, demokratikus és biztonságos Románia érdekében. A PSD, a PNL, az USR, az UDMR és a Nemzeti Kisebbségek Csoportja egyetértett abban, hogy a jövő héten kezdjék meg a megbeszélések a leendő kormány projektjeiről. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.05)

A kormányülésen elfogadott határozatok, szabályozó rendelkezések

A kormány jóváhagyta az Európai Beruházási Bank ötmilliárd eurós finanszírozását a főbb autópálya-építések befejezésére, a fontosabb vasútvonalak korszerűsítésére és az Otopeni repülőtérre vezető metróvonal befejezésére. A szerdai kormányülésen egy szabályozó rendelkezést is elfogadtak, mely értelmében 125 millió lejjel segítik a gazdákat az idei aszály miatt végzett öntözési költségek fedezésére. A kormány kiutalta a 600 új mentőautó vásárlásához szükséges összeget is a sürgősségi egészségügyi ellátás biztositására, országszerte, és a betegek várakozási idejének leszoritása céljából. A kormány a következő három évben 150 komplemetáris oktatási központot is létrehoz az elszigetelt vagy hátrányos helyzetű térségekben élő, hat éven aluli gyermekek számára. Ezek a központok kiegészítik a már meglévő óvodákat és bölcsődéket, és több mint 2 900 új munkahelyet teremtenek. 200 millió lejt különítettek el a helyi hatóságoknak is a fogyatékkal élők, idősek és gyermekvédelmi szolgáltatások finanszírozására. A kormány a „Kulturális alapok” című projektet is finanszírozza, amely 14 nemzeti és nemzetközi jelentőségű kulturális és történelmi létesítmény rehabilitációjára és korszerűsítésére vonatkozik, mint például a jászvásári Nemzeti Opera előadótermének felépítése, a Târgu Jiu-i „Constantin Brâncusi” Nemzeti Múzeum helyreállítása, a bukaresti Antipa Múzeum új épületrészének a megépitése, a Nemzeti Opera és a Román Athenaeum korszerűsítése. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.05)

Luminița Odobescu román külügyminiszter Brüsszelben ismételten megerősitette a NATO-előnyöket a biztonság, a megbizhatóság és a gazdaság szempontjából

Brüsszelben tegnap véget értek a NATO tagállamok külügyminiszteri tanácsának munkálatai. A napirenden az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek mellett egy másik téma is szerepelt: Oroszország és Kína hibrid támadásai. A külügyminiszterek új stratégiát ígértek e téren, Mark Rutte NATO-főtitkár pedig jelezte: Ukrajna szövetségeseinek kellő katonai támogatást kell biztosítaniuk Kijevnek ahhoz, hogy véglegesen megváltoztassák az orosz-ukrán háború kimenetelét.Rutte felhívta a tagállamok figyelmét, hogy a jövőbeni támadásoktól való elrettentés érdekében meg kell növelniük a védelmi finanszírozást a bruttó hazai termék jelenlegi 2 százalékos célértékén túl. Luminița Odobescu román külügyminiszter a NATO Tanács brüsszeli ülésén ismételten megerősitette a NATO-előnyöket a biztonság, a megbizhatóság és a gazdaság szempontjából. Emellett azt is elmondta, hogy Romániát stabil, jól védett és biztonságos államnak tekintik a befektetők. A külföldi csapatok területünkön való jelenlétének másik jótékony hatása a gazdasági növekedés ösztönzése, miközben a közlekedési folyosókon való részvétel hozzájárul a romániai infrastruktúra korszerűsítéséhez, hangsúlyozta Luminița Odobescu. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.05)

Január és október között 8,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában tavalyhoz képest

Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint pedig 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest, közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS). A nyers adatok szerinti 8,7 százalékos növekedéshez a nem élelmiszertermékek eladásának 14,8 százalékos, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítésének 4,3 százalékos, illetve az üzemanyagok forgalmának 3,6 százalékos gyarapodása járult hozzá. A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszertermékek eladása 13,9 százalékkal, az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké 3,8 százalékkal, az üzemanyagoké 3,3 százalékkal nőtt január és október között az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Tavaly októberhez képest az idei tizedik hónapban a nyers adatok szerint 11,1 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 10,6 százalékkal nőtt a román kiskereskedelmi forgalom. Ez év szeptemberéhez viszonyítva októberben a nyers adatok szerint 2,3 százalékos, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint pedig 0,9 százalékos volt a növekedés. Az adatok nem tartalmazzák a személygépkocsi- és a motorkerékpár-értékesítéseket.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.05)

Rozália Gănciulescu