2024. december 13.

Románia és Bulgária január 1-jei teljes körű csatlakozása a schengeni térséghez számos tagadhatatlan előnnyel jár a két ország számára

Először is, nagyobb mozgásszabadság Nyugat-Európa felé, és dél felé, Görögország felé, ahol többé nem állítanak meg minket a bolgár határon, illetve Bulgária és Görögország között. A legnagyobb előnyökkel azonban a fuvarozók járnak majd, akiknek nem kell többé órákat várakozniuk a határokon, gyakran bizonytalan körülmények között. Magyarországgal és Bulgáriával szemben azonban még hat hónapig részleges határellenőrzés lesz – mondta Bogdan Isopescu, a közszolgálati rádió brüsszeli tudósítója.

Az első hat hónapban, azaz 2025 januárjától júliusáig alternatív ellenőrzési rendszer lesz érvényben, biztonsági intézkedésként, hogy lássuk, hogyan működik a szabad átkelés. Ez azt jelenti, hogy nem minden járművet vagy személyt fognak megállítani ellenőrzésre, hanem a hatóságok becslése szerint valahol 5 és legfeljebb 10 százalék között. Az ilyen ellenőrzések nem újdonságok, és ideiglenesen már több schengeni belső határon is bevezették őket, a kívülről az EU-n belülre érkező illegális bevándorlók számának megugrása közepette.

Cătălin Predoiu belügyminiszter: „Amikor a határőrök azt észlelik, hogy valami nem stimmel egy közlekedési eszközzel vagy autóval, amelyben magánszemélyek utaznak, vagy olyan információt kapnak, hogy a törvények betartása szempontjából kockázatot jelentenek, akkor beavatkoznak és ellenőrzik az áthaladókat”.

Függetlenül attól, hogy van-e ellenőrzés vagy sem, azonban ügyeljünk arra, hogy milyen okmányokkal kell rendelkeznünk a kiskorúaknak, amikor a schengeni térségben egyik országból a másikba utazunk repülővel, autóval vagy hajóval. Ezt a kérdést az Európai Unióban Románia is szabályozza. A 2024 márciusában a schengeni légtérhez való csatlakozás tapasztalatai azt mutatják, hogy a gyermekével egyedül utazó román szülőnek olyan dokumentumra van szüksége, amely igazolja, hogy a másik szülő beleegyezik ebbe. Még ha nem is lesz többé ellenőrzés, a határrendészet végezhet szúrópróbaszerű ellenőrzést, ilyenkor szükség van ilyen dokumentumra. (Radio România Actualităţi)

Elkészült az ország legnagyobb háztetőre szerelt fotovoltaikus rendszere

Az osztrák Kronospan cég szebeni gyárában ma délelőtt avatják fel a létesítményt. A projekt a napenergiában rejlő hatalmas lehetőségeket mutatja be, és a vállalat képviselői szerint megnyitja az utat a nagyszabású fenntartható megoldások fejlesztése előtt az iparágban. A fotovoltaikus rendszer egyedülálló Délkelet-Európában, és az Ecosystem Volt rekordidő, mintegy hat hónap alatt valósította meg. A projekt a forrás szerint úgynevezett „prosumer-engedélyes” (villamos áramot termelő és fogyasztó), és új mércét állít fel a megújuló energiaforrások terén. (Radio România Actualităţi)

Korlátoznák a petárdázást

A téli ünnepek alatt a rendőrök országos tájékoztató kampányt folytatnak a pirotechnikai termékek értékesítésével, birtoklásával és használatával kapcsolatban. Figyelmeztetnek, hogy a nem megfelelő használat súlyos sérüléseket okozhat. Amint arról Florin Firu, a közszolgálati rádió Dolj megyei tudósítója elmondta, a pirotechnikai cikkeken román nyelven fel kell tüntetni a kategóriát, amelybe tartoznak, a használati utasítást, a garancia időtartamát, valamint a tárolás, kezelés vagy használat során felmerülő veszélyeket, de ez csak egy a figyelmeztetések közül, amelyeket a rendőrök azoknak adtak ki, akik ilyen termékeket kívánnak vásárolni.

Laurențiu Dindirică rendőrkapitány, a Fegyverek, Robbanóanyagok és Veszélyes Anyagok Ügyosztályának megbízott tisztje felkérte a lakosságot, hogy jelentse a rendőrségen, ha észreveszi, hogy illegálisan árulnak pirotechnikai termékeket, soha ne vásároljon pirotechnikai termékeket az interneten.

Bizonyos helyeken tilos a pirotechnikai eszközök használata: így például a nagyfeszültségű elektromos berendezésektől, a folyékony vagy szilárd tüzelőanyagok tárolására és szállítására szolgáló helyektől, a gázberendezésektől, a hatályos előírások által előírtnál kisebb távolságban, a vegyi és petrolkémiai célokra vagy más, tűz- vagy robbanásveszélyes célokra 500 méternél kisebb távolságban, olyan helyeken, ahol földcsuszamlás, lavina vagy kőomlás veszélye áll fenn, a forgalom számára megnyitott közutakon, gyalogösvényeken és zsúfolt helyekkel rendelkező nyílt területeken, az erdőtől 500 méternél kisebb távolságra. (Radio România Actualităţi)

Székely Ervin