Új nyugdíjtörvényt fogadott el a parlament
Új nyugdíjtörvényt fogadott el szerdán a parlament, amely a különböző öregségi járandóságok között fennálló méltánytalan különbségeket akarja megszüntetni. A képviselőház ügydöntő jogkörrel rendelkezett a jogszabály esetében, hiszen novemberben a szenátus is már megszavazta a törvényt. A parlament alsóházában 193 képviselő támogatta, egy ellenezte a tervezet elfogadását 14 tartózkodás mellett. A kormány által beterjesztett jogszabály fő célja Lia Olguţa Vasilescu volt munkaügyi miniszter szerint az, hogy a méltánytalan különbségeket kiiktassák a férfiak és nők között, illetve azok között, akik ugyanannyi ideig fizettek járulékokat, de nyugdíjuk mégis különbözött, mert amikor nyugdíjba vonultak, más jogszabály volt hatályos. Az új törvény szerint akinek 35 éves munkaviszonya volt, nem kaphat ugyanakkora minimálnyugdíjat, mint aki kevesebb mint tíz évig fizetett járulékot. A legutóbbi nyugdíjtörvényt 2010-ben szavazta meg a törvényhozás. A jogszabály szerint 2020-ig a nyugdíjak mintegy 60 százalékkal nőnek. Az ellenzék szerint a törvény alkotmányellenes részeket is tartalmaz és fenntarthatatlan nyugdíjemeléseket irányoz elő, ezért nem támogatták. Klaus Iohannis román elnök szerdán újságírói kérdésre válaszolva nem foglalt állást a jogszabályról. Elmondta: előbb megvizsgálja alaposan, majd utána dönti el, hogy kihirdeti vagy nem. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.19)
Klaus Iohannis elmarasztalta a kormány által bejelentett adóügyi-költségvetési intézkedéseket
Az Ország Legfelsőbb Védelmi Tanácsának (CSAT) ülése végén Klaus Iohannis államelnök keményen birálta a kormány által bejelentett adóügyi-költségvetési intézkedéseket, amelyeket sürgösségi rendelettel az év végéig tervez elfogadni. Az államfő szerint a kormányrendelettel újabb adókat és dijakat vezetnek be, noha Viorica Dăncilă miniszterelnök igéretet tett arra, hogy nem kerül sor erre. Klaus Iohannis úgy vélte, hogy az emlitett kormányrendelet a káoszba sodorja a gazdaságot és megdrágitja a villamosenergiát, a földgázat és a távközlést. „A sügösségi kormányrendeletet épp az év végén fogadják, anélkül, hogy ezt megbeszélték volna a munkaadókkal és a szakszervezetekkel, s azért történik igy, mert a PSD-kormánynak nincs pénze a jövő évi költségvetésre”, fűzte hozzá Klaus Iohannis. Másrészt a CSAT-tagok jóváhagyták a hadsereg felszerelésének tiz éves fejlesztési tervét, melynek értelmében Románia a NATO- hadfelszereléssel kompatibilis katonai eszközöket, csapatszállitó páncélozott járműveket és helikoptereket vásárol. A jövő évben a külföldi küldetésekben 1.902 román katonát sorakoztatnak fel, mi több, az ENSZ mali békefenntartó missziójában Románia először vesz részt helikopteres különitménnyel. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.19)
Alkotmányos konfliktust idézett elő az államfő a kormányátalakítás hátráltatásával
A kormánynak adott igazat az államfővel szemben a román alkotmánybíróság szerdán, megállapítva, hogy Klaus Iohannis alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő, amikor nem hajtotta végre a Viorica Dancilă kormányfő által kért minisztercseréket. A testület elrendelte, hogy az államfő „haladéktalanul” adja ki az elnöki rendeletet a két miniszteri tisztség megüresedéséről, valamint azt is, hogy Iohannis „haladéktalanul” adjon indoklással ellátott írásos választ a miniszterelnöknek az általa előterjesztett miniszteri jelölésekre. Viorica Dancila december 7-én jelentette be, hogy a kormány panaszt emelt az alkotmánybíróságnál Klaus Iohannis államfő ellen, amiért halogatja a döntést a koalíció által javasolt új közlekedési, illetve regionális fejlesztési miniszter kinevezéséről. Az alkotmánybíróság szerdai határozata nem írta elő Iohannisnak, hogy kinevezze Dancilă két újabb miniszterjelöltjét, viszont egy 2008-ban hozott precedensértékű határozata szerint az elnöknek egyszer van joga – indokoltan – elutasítani a miniszterelnök által javasolt miniszterjelölt kinevezését, a második jelölt beiktatását nem tagadhatja meg. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.19)
Eugen Simion akadémikusnak itélték oda a 2018-as Alfred Nobel Filológiai Aranyérmet
A Nemzetközi Filológiai Társaság Eugen Simion akadémikusnak itélte oda a a 2018-as Alfred Nobel Filológiai Aranyérmet. A dijátadási ceremóniára a jövő év kezdetén kerül sor, az Európai Parlament strasbourgi székhelyén. Az Alfred Nobel Filológiai Aranyéremmel – amely egyenértékű az irodalmi Nobel-dijjal -, az elismerés jegyében, a nyelvészet, irodalomkritika és irodalomtörténet terén nyújtott kiemelkedő teljesitményeket dijazzák. Az évek során e kitűntetésbe részesült Yuri Lotman szemiotikus, Umberto Eco irodalomelméleti tudós és Noam Chomsky nyelvész, filozófus. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.19)
Zarándokútra indulnak az 1989-es forradalom temesvári mártirhőseinek családtagjai
Huszonkilenc évvel ezelőtt, 1989. december 19-én vált Temesvár Románia első szabad városává. A forradalom temesvári áldozatainak mintegy 30 hozzátartozója szerda este zarándokútra indul Bukarestbe, ahol bejárják a forradalmárok útvonalát és megkoszorúzzák az emlékhelyeket. 1989 december 17-én 44 temesvári forradalmárt lőttek le, holttesteiket a “Rózsa” fedőnevű műveletetben a kommunista hatalom kilopta a hullaházból és Bukarestbe szállította, ahol elégették, majd a hamvakat a csatornába szórták. A temesváriak a zarándoklatot december 21-én Slatinán folytatják. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 12.19)