Több pénzt kért infrastruktúra fejlesztésre Marcel Ciolacu az EB-elnöktől
Románia fekete-tengeri biztonsági kihívásairól, az ukrajnai háborúval kapcsolatban tett erőfeszítésekről, az országos helyreállítási terv (PNRR) végrehajtásáról és a schengeni övezethez való csatlakozásról folytatott megbeszélést Marcel Ciolacu hétfőn Athénban Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. „Bemutattam a jelenlegi helyzetet országunk határainál, és amellett érveltem, hogy mivel a körülmények az infrastruktúra fejlesztésének felgyorsítását igénylik, további pénzügyi támogatásra van szükség Románia számára. Kiemeltem továbbá a PNRR végrehajtásának fejleményeit, nevezetesen a korábbi jobboldali kormányok által letárgyalt tervben szereplő költségvetési intézkedésekkel kapcsolatos mérföldköveket, valamint az államháztartás helyzetét és a kormány azon szándékát, hogy a költségvetési hiányt ésszerű határokon belül tartsa anélkül, hogy a gazdaság és a lakosság kárát okozná” – írta hétfő esti Facebook-bejegyzésében a miniszterelnök. Ciolacu arra kérte továbbá az Európai Bizottság elnökét, hogy fokozzák a közös erőfeszítéseket Románia schengeni övezethez való csatlakozása érdekében. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 08.22)
A jövedelmük lehetséges csökkenése miatt tiltakoztak az adóhatóság alkalmazottai
Az adóhatóság szakszervezeti képviselői kedd reggel 8:00 és 10:00 óra között országos figyelmeztető sztrájkot, valamint 9 és 10 óra között egyórás tiltakozó nagygyűlést szerveznek a Pénzügyminisztérium előtt.„Az okok sokfélék, régiek, már hónapok óta soroljuk. Próbáltunk tárgyalni a kormánnyal, nem jártunk sikerrel. Meg akarjuk tartani a munkánkat, meg akarjuk tartani a jövedelmünket és saját státuszt akarunk” – mondta hétfőn Dorin Modure, az Adóhatósági Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség elnöke. Hozzátette, követeléseik nem megvaósíthatatlanok, ajánlottak megoldásokat, ha ezeket nem veszik figyelembe, a következő lehetséges lépés a sztrájk lesz. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 08.22)
Több mint száz illegális határátlépőt tartóztattak fel Nagylaknál
Több mint száz, a schengeni övezetbe bejutni próbáló migránst tartóztattak fel a nagylaki határrendészek a román–magyar határon az elmúlt 24 órában – közölte az Arad megyei határrendészet kedden. A nagylaki autópálya-határátkelőnél összesen 94 potyautast fedeztek fel két nyerges-vontatóban és egy autó utánfutójában elrejtőzve. A járműveket vezető sofőrök közül kettő török, egy pedig román állampolgár. A fuvarlevelek szerint a tehergépkocsik márványt, műanyagot és fémprofilokat szállítottak németországi kereskedelmi vállalatoknak, a személygépkocsi sofőrje pedig Dániába tartott. A járművek tüzetes átvizsgálásakor a határrendészek összesen 94 elrejtőzött külföldi állampolgárra bukkantak, csak az egyik nyerges-vontató rakteréből 60 migráns került elő. Személyazonosságuk ellenőrzésekor kiderült, hogy bangladesi, pakisztáni, egyiptomi, indiai, ghánai, Srí Lanka-i, nepáli és iraki állampolgárok, akik valamelyik nyugat-európai országba akartak eljutni. A sofőr ellen migránscsempészet, a bevándorlók ellen határsértésre tett kísérlet miatt indult eljárás. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 08.22)
Több mint egymillió lej volt a tavaly kifizetett legnagyobb életbiztosítási összeg
A legnagyobb tavaly kifizetett életbiztosítási összeg meghaladta az 1,48 millió lejt – derül ki a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) kedden közzétett adataiból. Összességében 2022-ben az ilyen szerződések alapján kifizetett 5 legnagyobb kárigény értéke meghaladta a 4,6 millió lejt. Ezeket a biztosítottak különböző súlyos rákos megbetegedései esetén, vagy a daganatos betegségben elhunytak hozzátartozóinak fizették ki.
A biztosítások közül hármat egyénileg kötöttek, egyet bankon keresztül, egyet pedig munkáltatói béren kívüli juttatásként – ezek mindegyike pénzügyi védelmet nyújt a biztosítottak családjának. „Az életbiztosítás felelősségteljes módja annak, hogy szeretteink anyagi védelemben részesüljenek szerencsétlen, előre nem látható események esetén. Biztosítékot nyújtanak arra, hogy családjaink támogatásba részesülnek, bármit is hoz a jövő” – mondta Alexandru Ciuncan, az UNSAR elnök-vezérigazgatója. A romániaiaknak az életbiztosítások alapján kifizetett bruttó kárigények, beleértve a lejáratokat és a visszavásárlásokat is, tavaly több mint 25 százalékkal nőttek 2021-hez képest, elérve az 1,8 milliárd lejt. (RADOR HÍRÜGYNÖKSÉG – 08.22)
Agentia de presa RADOR