Sportivi români de legendă: Viorica Susanu, povestea unei Campioane Olimpice Episodul VIII

Autor :Alexandru Eduard Balaci

Context

Viorica Susanu, una dintre cele mai mari canotoare ale României, este o figură emblematică în lumea sportului. Născută pe 29 octombrie 1975 la Galați, ea a devenit un nume de referință în canotajul mondial datorită performanțelor sale extraordinare. Cu o carieră ce se întinde pe aproape două decenii, Susanu a strălucit pe toate marile scene ale competițiilor de canotaj, de la campionate naționale și europene, până la Jocurile Olimpice.

Copilăria și debutul în canotaj

Viorica Susanu și-a petrecut copilăria în Galați, un oraș portuar pe malul Dunării, unde a dezvoltat o pasiune pentru apă, de la o vârstă fragedă. Dragostea pentru sport i-a fost insuflată de părinții ei, care au încurajat-o să se implice în activități fizice. La 12 ani, Susanu a descoperit canotajul, un sport care avea să-i schimbe viața pentru totdeauna. A început să se antreneze la Clubul Sportiv Școlar Galați, unde antrenorii au observat rapid talentul și potențialul ei.

Cariera Olimpică

Viorica Susanu a debutat la Jocurile Olimpice în anul 2000, la Sydney, unde a câștigat două medalii de aur, alături de colegele sale din echipajele de 8+1 și 2 fără cârmaci. Aceasta a fost doar începutul unei cariere olimpice de excepție.

La Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, Susanu și-a consolidat reputația de campioană, adăugând alte două medalii de aur la palmaresul său, din nou în probele de 8+1 și 2 fără cârmaci. Performanțele ei au demonstrat nu doar talentul său individual, dar și capacitatea de a lucra în echipă la cel mai înalt nivel.

La Beijing, în 2008, Susanu a continuat să își reprezinte țara cu mândrie. A câștigat medalia de aur în proba de 8+1 și medalia de bronz în proba de 2 fără cârmaci, aducând astfel România pe podiumul olimpic pentru a treia ediție consecutivă a Jocurilor Olimpice.

Palmares național și european

Pe lângă succesele olimpice, Viorica Susanu are un palmares impresionant la nivel național și european. Ea a fost de nenumărate ori campioană națională, dominând competițiile interne și demonstrându-și supremația în canotajul românesc. La nivel european, Susanu a câștigat multiple medalii de aur, argint și bronz la Campionatele Europene si Mondiale, confirmându-și statutul de atletă de elită. Performanțele ei la aceste competiții au contribuit semnificativ la recunoașterea internațională a canotajului românesc.

Determinarea și Spiritul de Echipă

Ce a făcut-o pe Viorica Susanu să fie atât de specială nu a fost doar talentul său natural, ci și determinarea, disciplina și spiritul de echipă. Ea a fost întotdeauna un exemplu de dedicare și perseverență, inspirând generații întregi de sportivi. Susanu a arătat că succesul nu vine peste noapte, ci este rezultatul unor ani de muncă grea și sacrificii.

Moment inedit din carieră

Un moment inedit din cariera Vioricăi Susanu a avut loc în 2006, la Campionatele Mondiale de la Eton, când echipajul românesc de 8+1 a reușit să câștige medalia de aur într-o cursă dramatică. Echipajul românesc era cotat cu șanse mai mici, dar, printr-un efort colectiv impresionant, au reușit să depășească echipajele favorite și să câștige cursa cu o diferență de doar câteva zecimi de secundă. Această victorie a demonstrat nu doar talentul și pregătirea echipei, ci și spiritul de luptă și coeziunea pentru care Viorica Susanu a fost mereu un exemplu.

Distincții

• Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler (27 august 2008).

După retragerea sa din activitatea competițională, Viorica Susanu a continuat să fie implicată în lumea sportului, contribuind la dezvoltarea canotajului în România și la formarea noilor generații de campioni. Moștenirea sa este una de excelență și dedicare, iar povestea sa rămâne o sursă de inspirație pentru toți cei care visează să atingă culmile succesului în sport.